Şili Nerede – Dünyanın Bittiği Yer?

Şili Nerede ?


      Şili Nerede diye sorarsak ,Güney Amerika’da yer alan Şili, Bolivya, Arjantin ve Peru ile komşu, ortalama 17 ile 18 milyon insanın bir arada bulunduğu “Dünyanın Bitimi” olarak tanımlanan bir isimle anılan ve zengin coğrafi özellikler barındıran bir ülkedir.

 

sili-harita

İnsanların geçim kaynağının şarap ve hayvancılık olarak bilindiği bu ülkenin geniş bakır rezervleri bulunmaktadır. Bu durum ihracatın gelişmesine ve dünyanın ortalama %40 oranında bakır ihtiyacının karşılanır olmasına olanak tanımaktadır. İspanyolca’daki “Chile” kelimesi ülkeye “Dünyanın son bulduğu yer” anlamı katmış, buradan hareketle ülkeyi kendine has bir imaja büründürerek turistik bir değer niteliği kazandırmıştır. 

 

 Bir çok kaynakta yer alan bilgilere göre ülkenin kuzey ve güney arasındaki hatları çok uzun, iklim tipi çok çeşitli ve coğrafi özellikleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle tezatlıkların yaşandığı bir ülke olması da içerisinde hem buzulların hem de çöllerin gözlemlenebileceği zengin bir coğrafi çeşitliliğin yaşanmasını mümkün kılmıştır. Halkın yarısından çoğu Santiago ve çevresinde toplanmıştır.
      Ortalama nüfus yoğunluğunun 1,5 milyonluk kesmi ise bir liman şehri olan Valparasio da konumlanmıştır. Arazinin tarıma elverişli olması insanları hayvancılığa ve hayvancılıktan elde edilen besinlere yönlendirmiştir. Sanayiyle ilgilenen yerli kesim %34, hizmet sektöründe var olan kesim ise %57’lik bir dilimi oluşturmaktadır. Bu bağlamda halkın geçim kaynaklarının da ülke gibi çok çeşitli olduğu söylenebilmektedir. 19.yüzyıla doğru ülkede göçmen nüfusunda artış gözlemlenmiş, özellikle İtalya, Filistin ve Hırvatistan gibi ülkelerden göçler meydana gelmiştir.

Şili’nin Başkenti


      Şili’nin başkenti Santiago‘dur. Ülkenin yüz ölçümü ortalama 756.945 kilometredir ve en geniş uzunluğunun kilometre cinsinden değeri 240’tır. On beş farklı bölgenin idare edildiği Şili’nin çevresinde Büyük Okyanus ve And Dağları yer almaktadır. İnsanlar genellikle ısınma ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlarda konumlanmıştır. Bu durumun nedeni de Büyük Okyanus’tan gelen soğuk havalar ve arazilerdeki buzullardır.

      Yaşamı güçleştiren yerleşimler yerine bireysel ihtiyaçları doğrudan karşılayabilen araziler insanlar için tercih noktasıdır. Ortalama nüfusun Avrupalılardan oluştuğu Şili ülkesinde balıkçılık zengin bir geçmiş kaynağıdır. Halkın büyük bir kısmı balıkçılığın sağladığı gelirle yaşamlarının devamını sağlayabilmekte, tarımın getirisi olan doğal besinlerle sağlıklı bir yaşam sürecine tanıklık edebilmektedir. trombosit nedir

Şili Nerede konumuza yorum yaparsanız seviniriz 🙂

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

5 Comments

  • Şili öyle bir yerdeki hem herkesin aklında kalabilecek hem De iyi bakmazsan goremiyecegin bir yer. Şili deyince aklıma sol ideolojiler geliyor. Ücretsiz eğitim ve sağlık için direnişler protestolar devletin baskısı gibi sorunlarla birlikte.
    Küçük bir devlet. Kültürel sosyolojik ekonomik ve stratejik olarak. Tabi bunlarda geride olması bu devletin başarısız olacağı anlamına gelmez gelmemesi De. Siliye gitmek ister mıydım? Evet gitmek isterdim . Dünyanın her yerini görmek gezmek lazım . Kaç kez geleceğiz ki şu dünyaya. Yaniliyorsam birileri cevap versin lütfen. Sıcak bir toplumu olduğundan eminim. Böyle devletlerin insanları sıcak kanlı oluyor. Tabi gelişmişlik ve refah düzeyine göre suç oranları da değişiyor. Dikkat etmek gerekir. Ben bir sorun yaşamak veya pişman olmak istemem. Gidip dünyayı gezeceğiz diye oralarda pişman olacağınız işler yapıp hapse girmek istemem. Git gor gez fotograf çek gel daha ne olsun.yemeklerinden kültüründen tarihi eserlerinden faydalan yeter. Hem büyük önemli devletlere De yakın oraya da gidersin ucuz olur hem oradan kara yolculuğuyla Latin Amerika’ya gezer gelirsin.

  • Yerinden ziyade, oldukça bilinçli insanların olduğu bir yer. Bu yanıyla devamlı imrenmişimdir. Buna rağmen bir çok kişi tarafından bilinmiyor olması ise oldukça garip. Yerin 700 metre altından insanları çıkarmak için elinden geleni yaptılar ve çıkardılar. Oysa biz daha madencilerimizin cesetlerine ulaşamıyoruz. Sahil boyunca uzanması ise ayrı bir cazibe. Bence herkes gidip burayı yakından görmeli.

    • evet dostum dediğin gibi yerin altında kalan işçiler için ne kadar mücadele etmişlerdi. böyle bir samimiyet böyle bir yardımlaşma örneği gerçekten yok. biz müslüman bir toplumuz fakat birbirimizin kusurunu kapatmakla suçunu kapatmayı ayırt edemiyoruz. onca insanın ölmesine neden olan mahlukatlar cezalarını çektiler mi ? hayır. olan garibana, gariban çocuğuna oldu…

  • Walla açıkçası en çok merak ettiğim ülkelerden birtanesi insanlar o kadar uzakta ne yaparlar ne yerler açıkçası benim için merak konusu. sanırım kızlarıda güzeldir laf aramızda :))) nede olsa çok fazla nüfusu olmasa gerek yani fazla seçenek yok gibi :)). Uzak olması ayrı fakat belgesellerden izlediğiim kadarı ile güzel bir ülkeye benziyor.

Yorum Yap