Simurg Efsanesi – Anka Kuşu

Simurg Efsanesi – Anka Kuşu – Zümrüd-ü Anka


Masal ve efsanelerin en önemli karakterlerinden biri olan Anka Kuşu, Arap kültüründe Anka, Türk kültüründe ise Zümrüd-ü Anka olarak geçmektedir. Sadece doğu dünyası değil batı dünyasında da bir çok farklı medeniyetin kültüründe yer almaktadır. Etkileşim içinde dahil olmayan farklı kıtalardaki farklı kültürlerin efsanelerinde yer alan bu kuş araştırmacılar için gerçekte var olduğu düşünmelerine neden olmuştur. Bir çok farklı kültür ve medeniyette karşımıza çıkan bu kuş genel özellikleri bakımından her kültürde ortak öğeler barındırmaktadır. Örneğin Yunan mitolojisinde kartaldan biraz daha büyük olduğu söylenir. Onu görenlerin ise gerçek mutluluğa kavuştuğu hakkında bir çok efsane vardır.

Anka Kuşu Ölümü


Anka Kuşu, ölümünün yakınlaştığını anlayabilen bir canlıdır. Ve ölümün kendisi için geldiğini anlarsa kuru dallar yardımı ile kendisine bir yuva yaparak bunu şuana kadar bilinmeyen bir zamk  yardımı ile sıvar. Ardından yuvanın içine girer ve salgıladığı bu zamk ile kuru dallar güneş ışınları ile alev alır ve yuvada bulunan yetişkin anka kuşu yanarak ölür. Ardından yuvadaki küllerden yeni bir yavru anka kuşu meydana gelir. Bu yüzden bir çok farklı kültür ve mezhepte yeniden doğuşun simgesi olarak kabul edilmektedir.

Anka Kuşu Efsanesi


Başka bir efsaneye göre ise anka kuşu bilgi ağacında yaşar ve olan ve olacak her şeyi bilirmiş. Kuşlar dünyasında kendi içlerinde ters giden her şeye karşı anka kuşunun bir çözümü ve fikri olduğuna inanılırmış. Kuşlara göre anka Kaf Dağının tepesinde yaşamaktadır. Bir gün anka ortalıklarda görünmez olur ve kuşlar onu aramak için yola çıkarlar. Ancak Kaf Dağı’na giden yollar ve vadiler zorluklar ve tehlikelerle doludur. Önce İstek Vadisi, Aşk Vadisi, Marifet Vadisi, Hayret Vadisi, Tevhid Vadisi, Yokluk Vadileri’nden geçmeleri gerekmektedir. Kuşlar birlikte yola çıkarlar ama birlikte yolculuğu tamamlayamazlar. Vadilerden geçen kuşlar sırayla dökülmüşler ve geriye sadece 30 kuş kalmış. Ardından kuşlar sırrı çözebilmişler. Farsça si 30 demektir. Murg ise kuş anlamı taşımaktadır. Yani simurg, 30 kuş demektir. Anka Kuşu’nun genel anlatmak istediği ise zorluklara göğüs geren ve sabreden herkesin, emek veren herkesin kendisinin bir Anka Kuşu olacağı ve küllerinden yeniden doğacağı anlamı taşımaktadır.  ağrı dağı

 

anka kuşu, zümrüdü anka kuşu, anka kuşu dövmesi, anka kuşu dövme, gerçek anka kuşu

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap