Sofya Kovalevskaya Kimdir? Hayatı?

Sofya Kovalevskaya Kimdir?


Sofya Kovalevskaya kimdir derseniz tarihte ilk büyük Rus kadın matematikçi olarak bilinir. 1850 yılında Moskova’da dünyaya gelen Kovalevskaya daha küçük yaşlarda iken matematiğe karşı ilgiliydi. Dedesi Feodr Feodoroviç Şubert bir astronumdu ve Kovalevskaya’nın ilgisi de dedesi sayesinde başladı. Eğitim hayatına başladıktan sonra özel hocalardan dersler alan Sofya, daha çocukken bile olağanüstü problem çözme hızı ile ilerde nasıl bir dahi olacağını gösteriyordu.

Sofya Kovalevskaya Eğitim Hayatı

O yıllarda dünyadaki kadına yönelik baskı ve eşitsizlikler Rusya’da da yaşanıyordu. Bu yüzden Sofya yükseköğretime geçtiğinde ülkesinde eğitim alma fırsatı yakalayamayarak yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. Bunun için de 1868 yılında Vladimir Kovalevskiy adında bir bilim insanı ile anlaşmalı olarak evlendiler. 1869 yılında da Sofya, kocası ve kardeşi Anna Viyana’ya eğitim için gitti. Viyana’da başlayan serüven Berlin ve Heidelberg ile devam eder. Bu yıllarda hep beraber olduğu kocası ile aşık olurlar ve evlilikleri gerçeğe dönüşür. Çift Heidelberg Üniversitesi’nde çalışmaya başlar.

Sonya’nın kardeşi Anna ise 1971 Paris Komünü’nün mimarlarından Victor Jaclard ile bir evlilk gerçekleştirir. Anna’nın komünarlar safına katılması olmasıyla birlikte Sofya ve eşi de Paris’e giderek Paris Komünü’ne destek olur.

 Sofya Kovalevskaya İş Hayatı

Heidelberg Üniveristesi’nde ilk görevine başlayan Sofya daha sonra 1974 yılında Göttingen Üniversitesi’nde matematik bilimleri alanında felsefe doktoru olur. Ancak mesleğinin yurtdışında yaşamanın zorlukları altında kaldığını anlayan Sofya, aynı yıl Rusya’ya döner.

Sosyalist görüşte olan Sofya, Rusya’ya dönünce devrimci faaliyetlerde aktif rol üstlenir. Hatta Nihilizm romanını yazarak toplumsal sorunları kaldırmak için tel çözümün sosyalizm olduğunu savunur.

1881 yılına gelindiğinde Sofya Moskova Matematikçiler Birliği’ne seçilir. 1883 yılında ise kocası intihar eder. Kocasını kaybeden Sofya Stockholm’ a yerleşir ve adını Sonya Kovalevsky olarak değiştirir. Stockholm Üniversitesi’nde matematik profesörü olarak göreve başlar.

Yaptığı çalışmalarla bir cismin bir nokta etrafında dönmesini açıklayan araştırması 1888 yılında Paris Bilimler Akademisi ödülüne layık görülmüştür. Matematik alanında pek çok makalesi yayınlanan matematikçi pek çok ödüle layık görüldü.

Sofya Kovalevskaya 29 Ocak 1891 tarihinde akciğer yetmezliği sebebiyle 41 yaşındayken hayatını kaybetti.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap