Spektroskopi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Spektroskopi Nedir?


Spektroskopi Nedir : Madde ve cisimlerin özelliklerini ışın ve parçacık benzeri etkenler kullanılarak bazı tekniklerle inceleme yöntemi spektroskopi olarak adlandırılır. Bu yöntemde maddenin özellikleri emilen parçacıklar, ışık ve ses aracılığıyla incelenmektedir.

Fizik, optik ve fonotik temelli tekniklerin kullanıldığı yöntem kimyasal analizlere bağlı değildir. Yalnızca frekans ölçümleri yapılır. Her maddede ve her yerde kullanılması mümkün olan bir yöntemdir.

Spektroskopi kullanım alanları oldukça yaygındır. Pek çok ilim dalında kendisine yer bulmaktadır. Astrofizik, tıp, nükleer fizik, nükleer kimya, elektrokimya, analitik kimya veya moleküler biyoloji alanları ve çok daha fazlasında bu yöntem kullanılmaktadır.

Spektroskopi Tarihi

Alman asıllı İngiliz fizikçi Sir Franz Arthur Friedrich Schustter ilk olarak 1882 yılında spektroskopi terimini kullanmıştır. Ancak bu yöntem 17.yy’da yaşayan Newton’a kadar dayanır. Newton’un yaptığı meşhur prizma deneyi ile bu terim ortaya çıkmıştır. Bu prizma ile güneş ışığının çeşitli renklerden oluştuğu kanıtlanmıştı.

  1. yy’a gelindiğinde elektromanyetik ışımanın anlaşılabilmesi için Newton’un çalışması genişletilmiştir. Ancak 1885 yılında Niels Bohr’un geliştirdiği atom teorisi ile çalışmalar anlam kazanmıştır. İşte bu gelişmeler sayesinde spektroskopi ve kuantum fiziği de gelişmiştir. Artık atom ve moleküllerin spektrumları alınabilir hale gelmiştir. Yapılan çalışmalarla pek çok elementin spektral çizgileri gözlemlenerek tanımlama ve sınıflandırmalar yapılabildi.

Spektroskopi Tanımı

Kelime anlamı olarak Latince ruhtaki resim veya ruhun resmi anlamına gelir. Tanım olarak ise analiz yapmak üzere bir numune ile enerjinin etkileşimini incelemek anlamına gelir. Temel olarak maddeler ve ışık arasındaki ilişki ışık, ses, parçacıklar gibi verilerle incelenir.

Bir bilim dalı olarak spektroskopi nedir derseniz elektromanyetik ışımanın parçacıklar tarafından saçılması, yansıması, emilmesi gibi özelliklerini inceleyen bilim dalı olarak bilinir.

Bu analiz yönteminde inceleme yapılacak olan numuneye uyarıcı parçacık ya da tanecik gönderilir. Daha sonra numunenin bu uyarıcıya verdiği tepkime incelenir. Atom, molekül, çekirdek gibi yapılardaki etkileşimler gözlemlenir.

Spektroskopi yöntemi ışınlar üzerine kuruludur. Işın demetinin numuneye gönderilmesi ile etkileşim sağlanır. Emilen radyasyon numuneyi etkiler. İşte bu etkileşimler incelenerek bilgi elde edilir. Çalışmanın sonuçları ortaya konulur.

 

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

Yorum Yap