Suya düşen telefonumuzu nasıl kurtarırız ?

Telefonlarımız gün geçtikçe pahalılaşmakta, bu da bizim için büyük önem taşımaktadır. Telefon suya düştüğünde artık paniklemeye gerek yok, çok basit yöntemler ile telefonlarınızı kurutabilirsiniz.

Telefon Tatlı Suya Düşerse

Telefonunuz tatlı suya dayanıklı telefonlar ise yani S7 Edge, Xperia Aqua M4 gibi modeller ise panik yapmadan kurulamanız yeterli fakat suya dayanıklı telefonlar değilse ilk olarak bataryayı çıkartmak gerekiyor. Batarya çıkartıldıktan sonra sim kartı ve varsa hafıza kartınızı da çıkarabilirsiniz. Telefonunuzu kuru bez yardımıyla özenerek temizleyin, kulaklık ve şarj girişine mutlaka önem gösterin. Tatlı su olduğu için telefonunuza fazla zarar vermez.

 

Telefon Tuzlu Suya Düşerse

Yeni nesil akıllı telefonlar suya dayanıklı olurlar fakat firmaların reklamlarında bahsettikleri su, tatlı sulardır. Telefonlarınız tuzlu suya girdiği zaman kısa devre gibi problemler oluşturabilir. Telefonların tuzlu suya düşmesi büyük bir tehlike arz ediyor. Tuzlu suya temas eden telefonunuzu ilk başta tatlı suyla yıkayabilirsiniz.

Tatlı suya sokmak istemiyorsanız hemen telefonunuzu kapatıp batarya, hafıza kartı ve sim kartınızı çıkartın. Yakınınızda elektrikli süpürge varsa kulaklık girişi ve şarj girişlerini vakum yöntemi ile kurutabilirsiniz, ayrıca bataryanın olduğu bölümü de bu yöntemle kurutabilirsiniz. Telefonunuz bu işlemlerden sonra hâlâ çalışmıyorsa pirinç dolu bir kavanoz içerisinde en az bir, en fazla üç gün bekletin. Pirinç nemleri çekeceğinden dolayı telefonunuz çalışabilir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2 Comments

  • Bu noktada en ilginç yöntemi bundan 5 sene evvel bir telefoncuda görmüştüm. Suya düşmüş bir telefonun bataryasını çıkarıp için söktü. Daha sonra telefonun elektronik kısmına tiner döktü. Döktükten hemen sonra saç kurutma makinasıyla kuruttu. Çalışmayan telefon çalıştı. Anladığım kadarıyla tinerin uçuculuk özelliğini kullandı. Her ne kadar böyle enteresan bir yöntem de olsa uygulanmaması taraftarıyım. En güzeli profesyonel destek.

Yorum Yap