Suyun Altında Neden Bulanık Görürüz?

Suyun Altında Neden Bulanık Görürüz? 

Çoğumuz yüzmekten çok hoşlanırız. Zamanımızın çoğunu sularda geçirmeyi çok severiz. Denizin altına girip gözlerimizi açtığımızda etrafı net göremeyiz. Fakat deniz gözlüğünü takınca görüntü netleşir.  Yani anlıyoruz ki gözlüğü takınca içinde oluşan hava olmadıkça görme de sıkıntı yaşıyoruz. Gözümüzdeki dış bükey görevini sadece mercekler görür. Bu mercek olmadan görüntüyü alıp arkadaki retina da odaklayamaz. Gözümüz görme dışında ince ayarlarda yapıyor. Gözümüz öyle dizayn edilmiştir ki gözümüz görüntüyü alıp arkadaki retinaya götürür ve görüntü orada odaklanır. Bunu zaten biliyoruz. Havadaki yoğunluk ile sudaki yoğunluk aynı olmadığı için sudaki görüntüler retinada tam odaklaşmaz. Bu yüzden suyun altında görmemiz bulanıklaşır. Eğer mesela suyu ile gözümüz arasına şeffaf bir şey koyarsak hava orada kalacağı için görüntü retinada odaklaşır ve yine normal olarak görürüz.

Denizde ya da havuzda suyun altına girdiğimizde, gideceğimiz yeri bulmak için ve hangi yöne doğru gittiğimizi anlamak amacıyla gözümüzü açarız. Fakat suyun üst yüzeyindeki gibi açık ve uzun aralığı göremeyiz. Fakat deniz gözlüğü taktığımızda görme netliğimiz ve görme netliğimiz uzar.  Peki, ama gözlüksüz neden bulanık görüyoruz? Bunların cevaplarını yukarı da açıkladık.

Çoğu insan yüzmeyi çok sever yüzmeyi bir hayat felsefesi olarak görür ve kimilerimizde suda yüzerken birçok alet takınmayı sevmeyiz. Ama rahat bir yüzüş için bunlar mecburiyettir. Dünya da yüzme şampiyonları her geçen gün gelişmektedir. Katılımlar şampiyonluklar sürekli artmaktadır. Sizde yüzmenizi geliştirmek istiyorsanız yüzmeyle ilgili yazıları okuyup kendinizi aydınlatıp sizde şampiyonluğa adımlar atabilirsiniz.  Yüzmeyi sadece hobi olarak değil bir spor olarak görüyorsunuz yeterince aydınlanmışsınızdır şuan. Yüzmek, hem kasları fazlasıyla çalıştıran hem oldukça eğlenceli bir spordur. Birçok sporcumuz en çok verimi spordan almaktadır. Spor salonlarında sarf edilen o kadar enerji insana işkence gibi gelmekte fakat bu enerjiyi sporla sarf edip aynı zamanda eğlenebilirsiniz. Havuzlar olsun denizlerimiz olsun oldukça olanağımız vardır. Tek yapmanız gereken araç gereçlerinizi alıp suya gitmek. Ve tabi deniz gözlüğünü de unutmayın ki suyun altında rahatça gözlemler yapın.

Suyun Altında Neden Bulanık Görürüz?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap