Talaşlı İmalata Genel Bakış

Talaşlı İmalata Genel Bakış

Temel baz alınarak bakıldığında imal yöntemleri ikiye ayrılır. Bunlar talaşlı ve talaşsız imalat yöntemleridir. Bu konuda amaç talaşlı imalat yöntemleri hakkında genel bir bakış edinebilmektir.

Talaşlı imalat yöntemi tanımı yapılacak olursa önceden tasarlanmış, teknik resimleri ve yapım resimleri hazırlanan malzeme üzerinden kesici takımlar ve tezgahlar vasıtasıyla malzeme üzerinden bir nevi yontma veya tıraşlama işlemidir. İş parçasının üzerinden çıkan fazlalık parçalara talaş ismi verildiğinden yöntemin genel olarak adı talaşlı imalat veya üretim yöntemi olarak geçer.

Talaşlı İmalata Genel Bakış

Talaşlı imalat yöntemleri ile kesici takım geometrisine ve makinelere bağlı olarak istenilen ebatlarda ve şekillerde farklı çeşitlerde malzemelerin üretimi yapılabilir. Makine ve operatör kalitesine bağlı olarak istenilen yüzey kalitesi ve doğru ölçüler elde edilebilir.

Talaşlı İmalata Genel Bakış

Talaşlı imalat yöntemi çıkan talaşın fazla olduğunda malzemeden israfın çok olduğu bir yöntemdir. Fakat geri dönüşüm sanayisinin gelişmesine bağlı olarak çıkan talaşlar tekrar üretilip kullanılabilir.

 

Günümüzde bazı işletmelerde ve okul atelyelerinde kullanılmakta olan konvansiyonel tezgahlar vardır. Tamamen operatörün el becerisine bağlı olarak makinenin manuel olarak ayarlanması ve kumanda edilmesi ile üretimin gerçekleşmesidir. Fakat teknolojinin ilerlemesi ile birlikte önce sayısal denetimli tezgahlar(NC) ve ardından bilgisayar kontrollü tezgahlar(CNC) piyasada kendine ciddi bir yer bulmaktadır. CNC tezgahlar hem seri üretim hem de karmaşık üretimlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Talaşlı İmalata Genel Bakış

Talaşlı imalat yönteminde temel anlamda bazı tezgahlar bulunmaktadır. Bunlara genel olarak baktığımızda;

  • Torna
  • Freze – Matkap
  • Taşlama                           yöntemlerden temel olanlardır.

Torna tezgahı veya tornalama işlemi çoğunlukla silindirik malzemeleri işlemekte kullanılan yöntemdir. Torna tezgahları da manuel olarak kontrol edilebildiği gibi CNC kullanımı da yüksektir. Silindirik parçalara vida açma, boyutlarında işleme, kanal açma, delik açma gibi işlemler yapılabilir.

kt4

maxresdefault

 

Frezeleme işlemi iş parçasının makine tablasına sabitlenip kesici takımın dönmesi vasıtasıyla istenilen şekillerde ve geometrilerde işleme yöntemidir. İşlem alanı daha geniş olup özellikle CNC tezgahlarda kompleks parçalar ve değişik tasarımlar rahatlıkla işlenebilir.

maxresdefault (1) slide_1

 

 

 

 

 

Taşlama işlemi bir nevi son yüzey işlemleri arasına girmektedir. Belirlenmiş yüzeylerin istenilen yüzey kalitesine, yüzey pürüzlülüğüne ulaşması için yüksek devirde dönen taşın 0.001 mm gibi ince derinliklerde eksenel hareket gerçekleştirmesi ile işleme mantığına dayanır.

satih_taslama_tezgahi_250_x_600mm_-1-400x300Talaşlı İmalata Genel Bakış

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap