Teflon Tavalardaki Çizikler Zehirli Midir?

Teflon Tavalardaki Çizikler Zehirli Midir?

Teflon teknolojisi özellikle son yıllarda mutfakların gözdesi ve vazgeçilmez ürünü haline gelmeye başladı. Teflon tavalar bize yapışmadan kızartma ve yemek yapma imkânı sunduğu için her geçen gün ilgi artıyor. Yapışmadığı için bulaşık yıkamayı da kolaylaştırıyor. Yapışmamasının bir diğer artı özelliği de yanık tadı gibi kötü etkilerden kurtuluyoruz. Bu da teflon teknolojisini daha vazgeçilmez kılıyor. Peki, bize birçok avantaj sağlayan teflon teknolojisinin hiç mi zararı yok? Daha önce mutlaka teflonların zararlarıyla ilgili birçok dedikodu duymuşsunuzdur. Peki, bunların hepsi gerçekten sadece birer dedikodudan mı ibaret?

Aslına bakarsanız bu dedikoduların doğruluk payı var. Teflonun yapısında bulunan bazı kimyasallar tiroid bezinin çalışmasını kötü etkiliyor. Tiroid rahatsızlığı olan insanların tiroid bezinde teflonda bulunan kimyasallardan çıktığı bilimsel bir gerçek. Yani teflonun tiroid beziyle doğrudan bir bağlantısı olduğu bir gerçek. Ancak burada dikkat etmemiz gereken nokta zamanla aşınan ve çizilen teflon tavalar. Çizilen ve aşınan bu teflon tavalar bize kimyasal zararlar verebilir.

Peki, teflon tavaların çizilmesini nasıl önleyebiliriz? Teflon tavalarda pişirdiğimiz yemekleri metal içerikli kaşık ya da spatulalar ile değil de tahta malzemeden yapılmış spatulalar ile karıştırmak teflonun ömrünü uzatır. Yani daha sağlıklıdır. Böylece teflonun yapısındaki kimyasal maddeler yemeğinize karışmaz. Siz de güvenle teflon tavalarda yemek yapıp yiyebilirsiniz. Aslında teflon tavaların kullanma talimatlarını okursak metal yapılı eşyalarla karıştırmamamız gerektiğini görürüz.

Dikkat etmemiz gereken diğer bir nokta ise teflon tavanın boş ısıtılması ve pişirilen yemeğin sıcaklığı. Eğer teflon tavanızı boş bir şekilde uzun süre ısıtırsanız teflon tavanız zararlı gazlar yaymaya başlayacaktır. Yani sağlığınız için teflon ürünlerle yemek yaparken boş ısıtmamalısınız. İçi doluyken bile yüksek ateşte ısıtmamaya özen gösterin. Kısık ateşte ısıttığınızda bile yemeklerinize teflondaki kimyasallar karışacaktır fakat bu miktar sağlığınızı tehdit etmez. Ancak hamile kadınların teflonlara dikkat etmesi gerekir. Çünkü bu kimyasallar çocuğunuzun sağlığı için yararlı değildir. Yani özellikle hamile ve çocuklu kadınlara teflon tava kullanmamalarını tavsiye ediyoruz çünkü teflonun içinde bulunan kimyasallardan korunmanın en mantıklı yolu hiç kullanmamaktır. Eğer kullanıyorsanız da metal kaşık ve spatulalar yerine tahta kașıklarla karıştırmamanızı tavsiye ederim. Teflon kullanıyorsanız çizilen ve aşınan tavalarınızı en kısa zamanla yenisiyle değiştirin.

Teflon Tavalardaki Çizikler Zehirli Midir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap