Tekstil Mühendisliği Nedir ? Ne Kadar Maaş Alırlar ?

Tekstil Mühendisliği Nedir ?


   Tekstil Mühendisliği Nedir sorusu son yıllarda en çok merak edilen sorulardan biridir, geleceğini şekillendirmek isteyen öğrenciler için Tekstil Mühendisliği bölümü hakkında yeterli bilgi vermek için kaleme aldığımız bu makalemizde, bu mühendislik dalı ile ilgili merak ettiğiniz konuları açıklamaya çalışacağız. Pamukla ve yünle mühendislik boyutunda sanat icra eden Tekstil mühendisleri, tekstil hammaddesini kullanarak mühendislik teknikleri ile işlemek, yeni projeler geliştirmek üzere eğitilirler. 4 yıl süren eğitim programından mezun olan mühendislerin çalışma alanı tekstil fabrikalarıdır.

Tekstil Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışırlar ?


   Tekstil mühendisleri pamuk yün hammaddesinin işlendiği fabrikalar başta olmak üzere tüm sektörlerde çalışabilirler. Eğitimlerini tekstil kimyası ve tekstil teknolojisi üzerinde alan mühendislerin iplik dokuma fabrikalarında, kumaş boyama apre kısımlarında çalışma olanakları oldukça fazladır. Mühendisin kendini geliştirmiş olması ile kazandığı yeteneği ile fark yaratabilen tekstil mühendisleri bu alanda aranan mühendislerdir.

Tekstil Mühendisliği Mesleğinin Geleceği ?


   Tekstil ürünlerinden beklenen performansı ve konforu sağlamaya yönelik olarak çalışan mühendisler, sentetik ve suni liflerin analiz edilmesi gibi mühendislik işlemlerini üstlenirler. Dolayısı ile pamukla ve sentetik ürünleri ile sıkı fıkı olan insanlık, bu ürünlere gelecekte de muhtaç olacağı için tekstil mühendislerinin önü açıktır.

Tekstil Mühendisliği Maaşı ?


   Bu alandan mezun olan mühendislerin alacakları maaşı belirleyen kriter, onların kendi tecrübe ve deneyimleri tarafından belirlenir. 1500 lira maaş ile işe başlayan bir mezun, süreç içinde kendini geliştirerek bu maaşı katlayabilir. Standart bir Tekstil Mühendisliği Maaşı 5000 liradır.

Tekstil Mühendisliği Kaç Puanla Öğrenci Alır ?


   MF-4 puan türünden öğrenci alan bu programa Çukurova Üniversitesi 2016 yılında taban 240 tavan 270 puanla öğrenci almıştır.

Tekstil Mühendisliği DGS Taban Puanları ?


   İ dgs 2016 Tekstil Mühendisliği puanları 280-315 aralığında olmuştur. Marmara üniversitesi ise, 260-303 puanla öğrenci almıştır.

Tekstil Mühendisliği KPSS Alımı ?


   2012 yılında açılan 2 kontenjana 91-92 puanla istihdam sağlanmıştır. 2015 yılında ise 94 puanla 1 kişi alınmıştır. Görüldüğü gibi bu alanda devlet kadrolarına istihdam çok az mühendise sağlanmaktadır. Özel sektörlere yönelmek daha mantıklı görünmektedir.

pablo escobar

[Toplam:1    Ortalama:2/5]

Yorum Yap