Telefonla Uyumanın Zararları Nelerdir?

 

 

Telefonla Uyumanın Zararları Nelerdir?


Hayatımızda sağladıkları pek çok kolaylıklardan dolayı teknolojik aletler artık bizim bir parçamız gibi olmuştur. Bunlardan en önemli olanı tabi ki telefondur. Telefon günlük yaşantımızın her yerinde her anında vardır. Bize kolaylıklar sunar iletişim yapmamızı sağlar fakat bunların yanında zarar vermeye de başlar. Her teknolojik alet zarar verir ama telefon kadar diğerlerini pek kullanmadığımızdan dolayı en çok zararı telefondan görürüz. Uzmanlar cep telefonlarının mikrodalga dalga yaydığı ve telefonla çok konuştuğumuzda bu mikrodalganın beyin hücrelerimizi öldürdüğünün belirtmiştir. Bağışıklık hücrelerine, kan hücrelerine, saç köklerine ve lenfositlere de zarar verdiği gözlemlenmiştir. Telefon konuşmamız 50 dakikayı geçtiğinde sağlıklı bir insanda bile dalgalar etki etmeye başlamaktadır.

Cep Telefonunun Zararları Nelerdir ?


Uzman cep telefonlarının, unutkanlık, refleks kaybı, dikkatsizlik, aşırı sinirlilik, çarpıntı gibi pek çok soruna yol açtığını belirtmiştir. Cep telefonlarımızla olabildiğince direkt konuşmamaya dikkat etmeliyiz. Mesela kulaklık, diafon gibi cihazlar kullanarak telefon görüşmeleri yapmalıyız. Telefonumuz açıkken bile tehlike yaymaktadır. Gerekmediği durumlarda vücudumuzdan uzak tutmaya özen göstermeliyiz. Cebimize göğsümüze koymaktan kaçınmalıyız. Çocuklar yetişkinlere oranla bu zarardan daha çok etkilenmektedir. Çocuk odalarında telefon görüşmesi yapmayınız. Hamile bayanlarda buna çok dikkat etmelidir. Telefonu karnına veya yakın yere koymamalıdır. Uzman uyurken telefonu yastığınızın altına, yastığınızın yanına, komodine üzerine veya uyuyan kişinin yanına koymayınız.

Telefonlar hayatımızda pek çok işe yaramaktadır. Konuşmak, mesajlaşmak, müzik dinlemek, fotoğraf çekmek, hesaplarımızı kontrol etmek, haber okumak ve daha birçok eylem vardır. Peki, cep telefonlarının çocuklarda tümör riski yarattığını biliyor muydunuz?   Laboratuvar deneylerimiz cep telefonu radyasyonun genetik şifreyi bozduğunu belirtmiştir. Cep telefonlarının kısa süreli zararlarının yanında birde uzun süreli zararlarına değinelim. Örneğin cilt kanseri, genetik yapıda bozukluk, tansiyon, lenfoma yani beyaz kan hücresi kanseri, kan beyin bariyerinin zedelenmesi. Asansör gibi dar alanlarda da telefon görüşmesi yapmaktan kaçınalım. Çünkü telefon bu alanlarda çekmediği baz istasyona gönderdiği dalga daha fazla olacaktır. Bu etkenlere dikkat edelim. Teknolojinin bize zarar vermesine izin vermeyelim. Elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışalım. Etrafımızdaki kişileri de uyaralım.

Telefonla Uyumanın Zararları Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap