Termostatik Vana Kullanmak Neden Önemli?

Soğuk havaların başlaması ile yakıt tasarrufunun önemini arttırdığı bu günlerde sizlere ciddi yakıt tasarrufu sağlayacağınız Termostatik vana hakkında Kombi Servis yardımları ile hazırladığımız yazımız ile tüketicileri bilgilendirmek istedik.

Termostatik vana kullanarak daha sağlıklı ısınacağınızı ve yakıt tasarrufu yaşayacağınızı biliyor muydunuz?

Termostatik vana nedir ve hangi amaçla kullanılır? Sorusunun yanıtını aldığımızda aslında neden önemli bir cihaz olduğunu da bulabiliriz.

Termostatik Vana Kullanmak Neden Önemli?

  • Termostatik vana ayarlanan sıcaklığa ulaştığı zaman kendini kapatır. Bu nedenle de ısınan peteğe sıcak su basılmamasına, geriye kalan peteklere daha iyi sıcak su gitmesine neden olur. Bu durum sebebi ile kombinize en uzakta kalan peteğiniz daha iyi şekilde ısınır ve kombinin gereksiz çalışması engellenmiş olur. Bu yüzden de yakıt sarfiyatı yaşamaz, yakıt tasarrufu yaşarsınız.

Termostatik vana hakkında merak edilen bir diğer konu da tüm peteklere takılarak kullanılabilir mi sorusu olur. Bu sorunuzun yanıtını da sunalım.

  • Termostatik vanayı kullanmanız gereken durumlar; tasarruf yaşamak için ya da uzakta kalan petekleriniz az ısınıyor veya hiç ısınmıyor ise ısıtmak için kullanmalısınız. Özellikle de uzakta kalan peteklerin ısınmadığı durumlarda genelde termostatik vana kullanımı öneriler. Termostatik vana peteğe takıldığında odadaki peteğin ısısının ayrı ayrı ayarlanmasına neden olur. Kullanıcı olarak üzerinde numaralandırılmış ısı ayarlarından birini tercih ederseniz odanızı ona göre ısıtmış olursunuz.

Daha ılık olmasını istediğiniz odada petek üzerinde bulunan termostatik vananın ayarını kısık tutabilir, daha sıcak olmasını istediğiniz odada petek üzerinde bulunan termostatk vananın ayarını yüksek tutabilirsiniz. Bu tamamen beklentinize göre değişmektedir. Beklentinize göre ısı ayarlaması yapacağınız için ve ısınan peteğe sıcak su basılamayacağı için yüksek oranda tasarruf elde edersiniz. Bu nedenle de kullanımını tavsiye ettiğimiz bir ürün olduğunu belirtmek isteriz.

Tüm Peteklere Termostatik Vana Takılabilir mi?

Kombinizde eğer otomatik by-pass sistemi var ise termostatik vanayı tüm peteklerinize taktırarak kullanabilirsiniz. By pass sistemi yoksa bir adet havlupana ya da peteğe takılmamalıdır. Çünkü bu durumda pompa devir daimi termostatik vana takılan havlupan ya da petek üzerinden yapacaktır.

Termostatik vanayı kullanmak için evinizde kombi ve petekli sistem bulunması şarttır. Aynı zamanda oda termostatı kullanıyorsanız aynı anda termostatik vanayı kullanamazsınız.

Konuya dair sorularınıza yanıt bulmak amacı ile Kombi Tamircisi’ni arayabilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Yorum Yap