Titanik Nasıl Batti?

Titanik Nasıl Batti?

Titanik White Star Line şirketine ait bir gemiydi. İrlanda tersanelerinde üretilmiştir. 15 Nisan 1912 tarihinde ilk seferinde buz dağına çarpıp 2 saat 40 dakika içinde Kuzey Atlantik’in sularına gömülmüştür. 1912’de yapımı tamamlandığında dünya’nın en büyük yolcu gemisiydi. 1514 kişinin ölümüne sebep olmuştur. En büyük deniz felaketlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Bu büyük felaket birçok nedene bağlanmaktaydı ama zamanla ortaya çıktı ki gemide herkese yetecek kadar filika yoktu. Geminin kapasitesi 3500 kişi olmasına rağmen gemideki filikaların kapasitesi 1100 kişiydi. Kaza sırasında kadınlara ve çocuklara öncelik verildiği için ölen erkek sayısı fazlaydı. Birçok kişi tarafından batmaz gemi deniyordu. Hatta yaratıcının da dahi bu gemiyi batıramayacağına dair söylentiler gemi mürettebatında dolaşıyordu. Çünkü zamanında mevcut olan ne ileri teknoloji bu gemi için kullanılmıştı. Kullanılan teknoloji ve eğitimli mürettebata rağmen büyük bir tepkiyle karşılandı.

Titanik’in batması sonunca denizcilik kanunu değişti. Titanik’in yapımına 1909’da başlanmış ve üzerinde 26 ay boyunca 11300 kişi çalışmıştır. 31 Mayıs 1914 yılında geminin inşası bir yıl daha uzadı. Titanik lüks ve ihtişam konusunda en iyisiydi. Ana güvertesinde yüzme havuzu, Türk hamamı, spor salonu, 1. Sınıf kütüphane ve tenis kortu vardı. İlk sefer Southampton’dan New York’a doğru hareket edecekti. Yolcular gemiye 09.30’da alınmaya başladı. Gemi öğlen hareket etti. Geminin ilk kaptanı Edward John Smith’tir. New York’a gitmeden Avrupa kıtasındaki yolcuları almak için Fransız limanına Manş denizi üzerinden gidecek sonra Queenstown’a uğrayacaktı.

Titanik Nasıl Batti diye tekrar sorarsak Titanik iskeleden ayrılırken gittiği yolun üzerinde büyük buz dağları olduğuna dair uyarı aldı. Bu uyarı deniz haritacılığı bölüğüne gitti asla köprüye ulaşamadı. Buz dağları gün boyunca alınmaya devam etti. Bu uyarılar yılın bu zamanları için normaldi. Titanik’in gittiği güzergâhta buz dağlarının olduğunu Jack Philips ve Harold Bride tarafından öğrenilmesine rağmen köprüye ulaşılamadı. Uyarıya rağmen geminin rotası değiştirilmedi. Titanik’te ki gözcüler 2 saatte bir değiştirilmekteydi. Gözcüler köprünün üzerindeki direkte duruyor ve 2 saat boyunca sürekli gözetliyorlardı. Buz dağının önceden fark edilmesi kesin gibiydi ancak bazı faktörlerden dolayı fark edilemedi.

[Toplam:1    Ortalama:3/5]

Yorum Yap