Topraksız Tarım Nedir ?

Topraksız Tarım Nedir

Gittikçe artan dünya nüfusunun besin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ve bu sektördeki arz ve talep dengesini oluşturmak amacıyla topraksız tarım kavramı üzerinde derin araştırmalar ve çalışmalar uzun yıllardır yapılmaktadır. Verimi artırmaya odaklı olan bu çalışmaların masraflarının topraklı tarıma oranla yarı yarıya düşük olması ve topraksız tarım ürünlerinin mevsimlerin olumsuz şartlarından izole edilebilmesi sebebiyle önem kazanmış olan topraksız tarım ülkemizin hemen hemen bütün bölgelerinde yapılabilmektedir.

Besinlerin yetişebilmesi için gerekli olan sıcaklıkların yapay yollarla sağlanması seracılık kavramını ortaya çıkarmıştır. Seracılık tarım yöntemi ile elde edilen ürünlerin veriminin yüksek olması da ayrıca bu alanda ürün çeşitliliğinin ve zenginliğinin her mevsim elde edilebilmesine olanak tanımaktadır. Özellikle Akdeniz bölgemizde çok yaygın olarak yapılan topraksız tarım veya seracılık diğer bölgelerimizin meyve sebze ihtiyaçlarını her mevsimde karşılamalarına  yardımcı olmaktadır.

Yaz aylarına mahsus olan sebze ve meyvelerin kış aylarında da üretilmesini sağlayan bu yöntemle ürün çeşitliliği ve zenginliği sağlanabilmektedir. Ülkemizin uygun jeopolitik koordinatları ve kuzey yarımkürede bulunması nedeniyle ılıman iklim kuşağında olması ülkemizdeki seracılık sektörünün ilerlemesini sağlamıştır. İlk olarak Antalya’da başlayan seracılık topraksız tarım alanında bolca verim elde edilmesinin ardından çevre illere ve diğer bölgelere yayılmıştır. Dünyada ise topraksız tarım çalışmaları on yedinci yüzyıla kadar gidebilmektedir. Mısırlılar Çinliler topraksız tarım yöntemleri kullanmışlardır. Ülkemizde 238 milyon dekarlık toplam alanda ekilen alan oranı 2013 yılının verilerine göre 156 milyon dekardır.

Topraksız Tarımın Amacı Nedir ?

Hem örtü altı yetiştiriciliği hem de açıkta başlayan yetiştiricilik topraksız tarım metotlarıdır. Kullanılan metotlar topraklı tarımla kıyaslandığında maliyet açısından yarı yarıya bir masraf çıkarmaktadır. Toprak alanlarının artan nüfusa ve azalan yerleşim alanlarına bağlı olarak azalması nedeni ile topraksız tarım bir lüks olmaktan çıkarak bir zorunluluk haline gelmektedir. Topraklı tarım metodunda karşılaşılan yabani otlar ve hastalıklı canlılarla mücadele ek ilaçlama masrafları getirmesine karşın %100 verim sağlamamaktadır. Ayrıca aşırı derecede su tüketimine ve gübreye ihtiyaç duyulan topraklı tarımın aksine topraksız tarım bu tür istenmeyen olumsuzluklara yol açmaz.  İş gücünden tasarruf sağlayan topraksız tarım metodu bu sebeplerle gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap