Tork Nedir? Neden Önemlidir?

Tork Nedir? Neden Önemlidir?

Tork, dönme momenti ya da kuvvet momenti, bir kuvvetin maddenin etrafın da, dayanma noktasın da ya da çevresin de dönmeye olan eğilimidir. Kuvvet itme ya da çekme fark etmeksizin, tork bir maddenin dönmesi olarak düşünülebilmektedir. Matematik açısından, tork devir ve uzaklık vektörü üretilmesine neden olan kuvvet vektörünün kaldırma kolu ile çapraz çarpılması olarak tanımlanmakta.

Genel anlamda, tork volan ya da cıvata gibi maddelerin üstündeki döndürme kuvvetinin hesaplanması olarak tanımlanmakta. Örnek olarak, bir cıvata ya da vidaya bağlı olan bir İngiliz anahtarını itmek ya da çekmek, cıvata ya da vidanın gevşemesini ya da sıkışmasını sağlayan tork yani dönme kuvveti yaratır. Tork’un sembolü genelde Yunan dilindeki taudur. Moment olarak isimlendirildiğinde ise, M harfiyle ifade edilir.

Tork büyüklüğü bu 3 özelliğe bağlanır:  uygulama noktasındaki kaldırma kolun uzunluğu, uygulanan kuvvet, yöne bağlı kuvvet ve kuvvetin vektörü ile kaldırma kolu arasındaki açının değeri.Kaldırma kolunun uzun olması özellikle önemlidir, bu uzunluk seçmek kaldırma kolu, dişli çarklar, makara ve çeşitli mekanik avantaj bulunduran çeşitli makinaların işlemesi ile alakalıdır.

Tork-Nedir

Tork, matematik açısından bir maddenin açısal momentumundaki değişmenin orantısı olarak tanımlanmakta. Tork tanıtımına göre, bir maddenin bir ya da iki açı hızı ya da eylemsizlik gücü değişmekte. Ve de moment terimi, uygulanmakta olan bir ya da birçok kuvvetin maddeyi bir yönde dönmeye zorlama için olan eğilimi olarak kullanılır.

Ancak genelde maddenin açı hızı değişmez. ( bunun adı fizikte torktur)

Örnek olarak, döndüren kuvvet hızlanmaya neden olan mile uygulanırsa, geri kalanı hızlandırmakta olan bir çeşit matkap gibi, bulunan moment ise torktur. Tam tersine, bir kiriş üstüne uygulanmakta olan ek kuvvet moment ( yani bükücü) yaratır, ancak kirişin açı momentumu değiştirdiğinden dolayı, bu büken kuvvet tork olarak isimlendirilmez. Benzer biçimde, bir madde üstündeki kuvvet ikilisi açı momentum üstünde herhangi bir değişmeye neden olmaz, bu biçimde bir moment de zaten tork diye isimlendirilmez.

Peki hala tork nedir anlamadıydanız aşağıdaki video ile daha rahat anlayabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

Yorum Yap