Toz Metalurjisi Nedir

Toz Metalurjisi

Polimer veya metal malzeme olsun bu malzemelerden ürün oluşturmak için üretim işlemleri çok fazladır. Alaşım ve demir malzemeler için döküm, talaşlı üretim, haddeleme. Polimerler için ise kimyasal üretim kullanılmaktadır. Üretim seçenekleri yaygın olan polimerler, kompozitler, alaşımlar, metaller ve seramikler üretilebilmektedir. Uzun zamandır kullanılan en yaygın yönetm ise Toz Metalurjisi yöntemidir.

Çok eski zamanlardan beri insanoğlu metal tozlarını kullanmışlardır. Altın tozu, İnka topluluğu tarafından mücevher olarak işlenir ve kullanılırdı. Mısırlılar ise demir tozlarını çeşitli ev eşyası ve alet yapmak için kullanmıştır. Tozların yoğun ve bilimsel olarak kullanımı 1800’lü yıllarda gözlemlenmeye başlamıştır.

Toz metalurjisi birçok çeşit alaşım ve metalik malzemelerin seramikleri şekillendirilmesinde kullanılan pratik ve çok hızlı bir yöntemdir. Toz metalurjisi, demir ve diğer metallerin üretiminde oldukça yaygınlaşmıştır. Çok daha az işlem, talaşlı imalattaki benzer işlemlerin olmaması, ucuz maliyette parça üretmektir.

Toz Metalurjisine Nedir ?

Toz metalürjisi yönteminin birinci basamağı istenilen maddenin “toz” tanecikli yapısına gelmesini sağlamaktır. Genellikle tanecikler birbirleri ile birleştirilerek istenilen büyüklükte ve şekilde parça elde etmektir. Genel olarak kullanılan tozların aksine üretimde kullanılan tozlar, boyutu, fazların miktarları karışımı ile seçilmiştir.

Toz metalürjisi yönteminde, tozlar sıkıştırma işleminden önce çeşitli adımlardan geçmektedir. Temizleme, yağlama, harmanlama, temizleme gibi işlemler oldukça önemlidir. Gerekli boyutlara, özelliklere göre seramik katkıları, polimer katkıları, tavlama gibi işlemler uygulanmalıdır. Tozların en iyi şekli alabilmelerini sağlamak için polimer katkısı kullanılmalıdır.

Toz Metalurjisi Üretim

Üretim yöntemi; çıkan tozun saflığı, şekli, boyutu, miktarı, fiyatı gibi ana etmenlerini belirler. Üretimin en iyi avantajı tozun boyutunun ve şeklinin daha önceden tahmin edilmesi ve belirlenebilmesidir. Her madde toz haline gelir ancak istenilen maddeyi toz haline getirebilmek için seçilen üretim yöntemini fiyat, tepkimeler ve seçilen bazı özellikleri etkiler.

 

Üretimde kullanılan yöntemler içerisinde: atomizasyon teknikleri, kimyasal üretim, elektrolizle üretim, mekanik yöntem, buharlaştırma yöntemleri mevcuttur. En önemli yöntem;

https://www.youtube.com/watch?v=IIcPC73_H14

 

Mekanik Yöntemlerle Üretim

Mekanik üretim yöntemi dört maddede incelenebilir;

  • Darbe

Üretilmek istenen malzemenin ani ve çok hızlı bir şekilde çekiç ve benzeri aletler ile küçük parçalara ayrılma işlemidir.

  • Aşındırarak Öğütme

Bir tambur içindeki bilyelerin sürtünme kuvveti ile ufak parçalara ayrılma işlemidir. Bu işlem genellikle gevrek malzemelerin toz üretiminde kullanılmaktadır. Sünek maddeler için ise çok uygun değildir çünkü sünek malzemeler kırılarak toz haline gelmez sadece topaklanır.

  • Talaşlı İmalat

Tornalama ve taşlama gibi temel talaşlı imalat işlemleriyle yapılan üretim işlemidir. Belirsiz şekilli iri boyutta parçalar üretilmektedir. Küçük ölçekte toz üretimi için uygun gibi gözükse de toz üretimi için ideal ilk tercih değildir, bu işlem oldukça verimsiz ve yavaştır. Diş dolgusunda kullanılan amalgam dolgunun içerisinde ki gümüş tozlar bu yöntem ile üretilmekte.

  • Basma

Bütün maddeler kırılma noktalarına geldikleri zaman toz haline geçmektedir. Bu özelliklerinden faydalanarak basma kuvveti ile maddeler toz haline getirilmesinde kullanılan yöntemdir.

Toz Metalurjisi Nedir

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yorum Yap