Trafo Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Trafo Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Aslında tam adı transformatör olarak bilinir. Alternatif akım üretme yeteneğine sahip elektrik santralleri genel olarak linyit ya da taş kömürü havzalarının akarsu ve barajların yakınlarına inşa edilirler. Bu akarsu ve barajların yakınların da inşa edilen santrallerin üretmiş olduğu elektriğin kilometrelerce uzakta olan şehir, köy ve kasabalara kadar iletilmesi şartı vardı. İşte Elektrik enerjisinin en az kayıp ile ve en ucuz yol ile iletilmesine aracı olan bazı makineler vardır. Bu büyük görevi üstlenen makineler, Elektrik trafolarıdır.

Bir transformatör, alternatif akım da bulunan gerilimi yükseltme görevini ve düşürme görevini üstlenmek ile beraberin de gerilim değişmesi sırasın da güç dengesini sabit tutma görevini üstlenir ancak yine de çok çok az bir oran da kayıp olur. Peki, bu trafo tam olarak ne işe yarıyor? Transformatör, en az iki ya da daha da fazla olan elektromanyetik indüksiyonla birbirine bağlanmasına yardımcı olan bir elektrik aletidir. Herhangi bir elektrik akımının, gerilimini, şeklini ya da şeklini değiştirme görevini de üstlenmiş durumda. Ayrıca herhangi bir elektrik devresi üzerinden başka bir elektrik devresine, elektromanyetik alan yardımı ile enerji iletir.

Transformatörler, akım değerlerinde elde edilmek istenilen değişimi ve elektrik enerjisinin belirli gücün de gerilim oluşmasına yardımcı olan makinalardır. Statik transformatör, bir devrenin elektrik enerjisinin, akım şiddetinde ki ve geriliminde ki değişme ile başka bir enerjiye dönüşmesine olanak sağlayan bir elektrik cihazdır. Statik transformatör olarak adının anılmasının asıl nedeni ise, bu transformatörlerin hareketli herhangi bir parçasının bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Bir enerjinin uzak bölgelere iletilmesi isteniyor ise yüksek bir gerilim kullanılması gerektir. Çünkü düşük gerilim olduğu zaman enerji iletimi olur iken akım çok fazla değer alır.

Bu akımı taşıma kapasitesi olacak bir iletken kesitinin büyümesi demek firma için fiyatın baya bir artması demektir. Gerilimi azaltmak ya da arttırmak amacı ile transformatör kullanımı gerekmektedir. Trafo merkezleri tarafından sağlanan enerjinin verimli olması ve sürekli olması için belirli zaman dilimlerin de transformatör kontrolü yapılmalıdır.

Trafo Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

Yorum Yap