Truva Atı Efsanesi

Truva Atı Nedir


     Truva atı, bilişim dünyasında karşılaşılan bir virüs terimi olarak bilinmekte, tarih sayfalarında ise 10 yılı aşkın bir savaş sürecini kapsayan Çanakkale sınırlarındaki maketi temsil etmektedir.

Bilgisayarda Truva Atı


Bilgisayar ortamında bahsi geçen truva atı zararlı bir virüstür. Genellikle kullanılan programlardan bulaşan truva atı bilgisayar sistemine zarar vermekte, bazı durumlarda format sürecini de mümkün kılabilmektedir. İnternetteki bir çok siteden bilgisayarlara bulaşma imkanı bulunan virüsten korunma yöntemleri farklılık gösterebilmektedir. Truva atları hackerların kendilerinin hazırlayarak program içerisine yerleştirdikleri yazılımlar ve bilgisayara yerleşen herhangi bir dosya görünümündeki hayalet virüsler olarak iki farklı gruba ayrılmaktadır. Pek çok truva atı virüsü öncelikli olarak bilgisayar sistemine zarar vermeyi amaç edinse de kimi zaman herhangi bir etkisi bulunmayan truva atları da görülebilmektedir.

Verilerin kaybolması, güvenlik duvarını etkisiz hale getirme, sistem içerisine saklanma gibi zararları bulunan bu virüslerin siz farkında olmadan dosyalarınızı ortadan kaldırabilme yetkisi bulunmaktadır. Bu nedenle iyi bir virüs koruma programı bulundurmak bu virüslere karşı bilgisayarı koruyabilecek, önem verdiğiniz dosyaların kaybolması riskini ortadan kaldırarak geniş kapsamlı bir koruma olanağı sağlayacaktır. Bir diğer önlem ise e-posta servisi kullanıcılarının konuyla alakalı yeterli bilgiye sahip olabilmesiyle eş değer ölçüdedir. Her e-mailin açılması veya ekteki dosyaların bilgisayara indirilmesi truva atının oluşum sürecini hızlandıracak, bilgisayara zarar verecektir.

Tarihte Truva Atı


Tarihte truva atı  M.Ö 2. yüzyılın yaşandığı dönemde bahsi geçen ortalama 10 yıllık görkemli bir zafer maketidir. Odysseus’un surları aşarak şehri düşman işgalinden korumak adına geliştirdiği bir at maketi olarak bilinen Truva atı, Athena’ya ithafen inşa edilmiştir. Devasa büyüklüğünün ardında yatan neden şehri gizleyebilmektedir. Yorgun askerlerini olası bir düşman işgaline karşı müdafa edebilme amacı da güden Odysseus’un Truva atı Çanakkale’de yer almaktadr.

Akalar ve Troyalılar arasında bu uzun savaşın günümüze kalan en etkin sembolü olan at tarihi dokusu korunarak nesilden nesile aktarılmıştır. Romalılar’da Persler’e, Selevkoslar’dan Büyük İskender’e kadar büyük bir tarih serüvenini kapsayan Truva Atı, günümüzde de korunmaya devam etmekte olup pek çok turistin ilgi odağı haline gelmiştir. probiyotik

 

truva atı, truva atı virüsü, truva atı nerede, truva ati, çanakkale truva atı, truva atı hikayesi, truva atı çizimi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap