Tsunami Nedir?

Tsunami Nedir?

Tsunami deyince hepimizin aklına dev dalgalar bir anda sular içinde sürüklenen evler ve arabalar geliyor. Hepimiz televizyonlarda kimi zaman amatör kameralarla çekilmiş bu tür görüntülere rastlamışızdır.  Peki, bu doğal afet daha çok nerede ve nasıl oluşuyor? Genellikle Uzak doğuda Pasifik okyanusuna komşu ülkelerde meydana gelen tsunami aslında yine Japonca bir kelime olan liman dalgası anlamına geliyor.

Tsunami.

Tsunami deprem ve yanardağ gibi tektonik hareketlerin dev dalgalar oluşturması ile meydana gelmekte. Boyu 50 metreyi bulan bu dalgaların hızı bir uçağınkiyle eş değer tutulduğunu söyleyebiliriz. Örneğin 11 Mart 2011 de Japonya’da meydana gelen deprem ve ardından yaşanan tsunami yüz kırk yılın en önemli doğal afetlerinden biri olarak tarihe geçti.

tsunami310316

Tsunamiye Karşı Ne Yapmak Gerekir?

Deprem ve dalga yükselmesi görüldüğü anda tepelere doğru hareket etmekte fayda var çünkü bir sonraki dalga diğerinden çok daha şiddetli olacak.

Küçükler için okullarda yetişkinler için kurslarda afet anında yapılması gerekenler acil yardım teknikleri öğretilmeli. Çünkü depremin kaç şiddetinde olduğunu ölçebilecek teknolojiye sahip olsak da şu an depremden hemen önce bir öngörüde bulunamıyoruz.

ad_199052788

Yerleşim yerleri kıyıdan uzak yamaçlarda seçilmeli bu tsunamiden sonra can ve mal kaybını aza indirmeye yardımcı olacaktır.

İnsanoğlunun bu yönde teknoloji ve projeler geliştirmesi gerekiyor çünkü yer kabuğu hareketleri doğanın her zaman bir parçası olmaya devam edecek.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap