U 238 Uranyum Maddesine Dokunursak Ne Olur?

U 238 Uranyum Maddesine Dokunursak Ne Olur?


Uranyum maddesi eğer ki metalik bir hal de yani normal metal halinde ise herhangi bir şey olmaz. Bunun sebebi, doğa da yer alan %99’luk bolluk içerisin de bulunan izotop, U 238 metali 4,5 milyar kadar çok uzun bir bozunma süresi ile bilinmektedir. Yani biraz daha açıklayacak olur isek eğer; Radyoaktif açıdan incelediğiniz zaman gayet zayıf olduğunu göreceksinizdir. Fakat unutmamak gerekir ki aynı kurşun metali gibi ağır bir metal olduğu sebepten dolayı az miktar da bile olsa yutulur ya da hafifçe bir tozu solunur ise insanların böbreklerin de çok ciddi hasarlara yol açabilir. Bunun biraz daha detaylı bir versiyonunu anlatacak olur isek; özellikle su için de çözünebilir Uranyum tuzu ya da uranyumun bileşikleri cilt tarafından emilimi sağlanabilir.

Uzay Yakıtı – Plutonyum 238

Nitrat tuzu, Uranyum ve bunun gibi olan bileşikler insan cildi tarafından emilimi kolayca yapılabilir. U 238 Uranyum maddesi aslın da yakın tarihte faydalı bir amaç için kullanılırdı. O da önceden siyah beyaz fotoğraflara kırmızı gibi olan kızılımsı renkleri üzerine ekleyebilmek adına kullanılırdı. Tamamen bu kullanımın bittiğini söyleyemeyiz ama eskisi kadar da sık kullanılmıyor.

Yani kullanan çok nadir kişiler kaldı. Ama aklınız da bulunsun, Uranyum tozları ile etkileşime geçip dokunmadığınız sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız. Sadece elinizi yıkamanız bile yeterli olacaktır. Doğada da en yaygın ve fazla bulunan uranyum izotopu da zaten U 238 izotopudur.

uranyum-238

Bu u 238 sindirilmediği sürece pek fazla bir sorun yaşatmasa bile size, Uranyumun diğer izotopları size sorun oluşturacaktır.  Mesela  U 235 izotopun da fazlasıyla gama radyasyonu olduğu ve yaydığı için zararlıdır. Hatta atom bombası yapımın da kullanılan maddelerden bir tanesidir. Hiroşima’ya atılan bombanın içerisin de U235 izotopu 56 kg kadar kullanılmıştır. Ancak u 232 izotopunu eliniz de tutar iseniz size ciddi bir zarar verecektir. O da; elinizi yakacak kadar sıcak olması yüzünden ve yarılanma ürünleri nedeniyle çok daha toksik ve aktiftir. Bu yüzden bulunduğu ortama koruyucu ekipmanlar ile girin.

Daha Fazla Bilgi İçin Yorum Yapınız 🙂

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap