Uçaklar Nasıl Uçar?

Uçaklar Nasıl Uçar?

İlk Uçağın Tarihçesi

Uçakların kısaca ortaya çıkış tarihinden bahsetmek gerekirse Wright kardeşler tarafından 1899 yılında temelleri atılmaya başlanmıştır. Wright kardeşler ilk uçağın yapımına kuşları inceleyerek başlamışlardır. Kuşların nasıl uçtuğu hakkında detaylı bir inceleme yapmış uçağın kanatlarını ve aerodinamiğini ona göre planlamışlardır. Şuan günümüzde kullanılan yolcu uçaklarının veya savaş uçaklarının temeli bu şekilde atılmıştır.

Uçaklar Nasıl Uçar

Bir uçağın uçabilmesi için aslında çoğumuz bildiğinin aksine kanatlara ihtiyacı vardır motorların görevi uçurmak değil itiş kuvveti sağlamaktır. Bunu da önde ki havayı filtrelerinden geçirip arkaya salmasıyla yapar. Burada oluşan güç sayesinde uçak ileri doğru gitmeye başlar. Uçağın kanadının yapısından dolayı uçak ileri doğru ilerlerken bir kaldırma kuvveti oluşur ve uçak tam da bu sebepten ötürü havada durmayı başarır. Hava ileri doğru hareket eden uçağa karşı bir direnç oluşturur ancak uçağın hızı arttıkça kanadın sağladığı kaldırma kuvveti de aynı oranla artış gösterir.

Uçakların uçuş mekanizmaları kuşlara bakılarak oluşturulmuştur. Bir uçak tıpkı bir kuşun hava akımı sayesinde uçuşu ile aynı fizik kurallarını kullanarak uçmayı sağlarlar. Kuşlar Dünya üzerinde uçmayı en sağlıklı şekilde beceren canlılar olarak bilinmektedir. Kuşlar iki tekniğin birleşimi sayesinde mükemmel bir şekilde uçuşu sağlarlar bu yöntemler;

Kuşlar hava kütlesini kanatları ile aşağı doğru iterek hava da kalmayı sağlarlar ayrıca kuşların kanadı çok iyi bir aerodinamik bir yapıya sahiptir. Bunun sayesinde kuşlar havada ki hareketleri sayesinde taşıma kuvveti oluştururlar ve kendilerini taşıyabilirler. Kuşlar kanat çırparak yükselirler ve belirli bir yüksekliğe ulaşır ulaşmaz kuvveti hıza dönüştürürler. Bu sayede uçmayı becerirler.

Uçmak, bir cisim eğer havadan ağırsa yüksekte kalmak için harcadığı kuvvete denir. Oluşturulan kuvvet cismin ağırlığından küçükse cisim uçamaz ve yere sabit kalır. Oluşturulan kuvvet ağırlığa eşitse cisim olduğu platformda sabit kalır örneğim havada ise orada sabit kalır.

Uçmak her ne kadar çok ilgi çekici bir eylem olsa da bilimsel şartlar altında denenmeli ve kendi yaptığınız uçacağını düşündüğünüz şeylerle denememeniz gereken bir olaydır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap