Uzay Neden Soğuk?

Uzay Neden Soğuk?


Güneş’ten Yayılan Işınlar Dünya’ya  ulaşana  dek 150 milyon kilometre yol kat ettikleri   halde   gezegenimizi ve güneş sistemindeki diğer gezegenleri ısıtmayı başarıyor. Bu sırada uzayda yol aldıkları halde neden uzayın da ısınmasına sebep olmuyorlar?

Serin bir gecede kamp ateşi yakacak olsanız, ateşin etrafa yayılan sıcaklığı sizi ısıtır. Çünkü siz ve ateş arasındaki uzay havayla dolu.  Bu durum,  ona yaklaştıkça ısıyı daha fazla hissetmenizi sağlıyor. Hava ısındıkça, içindeki moleküller hızla etrafa yayılır ve çevresini de ısıtır. Özetle sıcaklık artışı atom ve moleküllerin daha hızlı hareket etmesine sebep oluyor.

Uzaydaysa durum farklı. Her şeyden önce “boş uzay” tanımının anlattığı şey, uzaydaki atom ve moleküllerin çok seyrek oluşu. Dolayısıyla ısınmadan doğan enerjiyi emip tutacak bir şey yok. Bu nedenle Güneş ışınları uzayda yayılırken çevresini ısıtamaz. Örneğin uzay yürüyüşü yapan astronotlar, yüzleri Güneş’e dönükse sıcaklığı yüzlerinde hissedebilir. Ama vücutlarının Güneş ışınlarını alan bölümü (Güneş’e bakan kısım) ısınırken, arkalarında uzayın soğukluğunu hissetmeye devam ederler. Özetle, ışınların uzayda etkili olabilmesi için orada ısınabilecek bir şeylerin olması gerek.

 

Kaynak : Populer Science Eylül

[Toplam:6    Ortalama:2.5/5]

1 Yorum

  • Hımm çok bilimsel bir yazı çok teşekkür ederim. uzayın gizemi gerçekten insanı cezbediyor. ne kadar enteresan bir kurgu. düşünün kü bir yanınız ısınıyor bir tarafınız soğuk… Dünyada ki kavramlarla uzaydaki kavramlar gerçekten birbirinden çok farklı.

Yorum Yap