Uzay Yakıtı – Plutonyum 238

Uzay Yakıtı – Plutonyum 238

Plutonyum maddesi, takvimler 1940 yılını gösterdiği zaman Edwin M. McMillian, Glenn T. Seaborg, A. C. Wahlby ve J. W. Kennedy kişilerinin ortak çalışmaları ile 152 cm lik atom hızlandırıcısı içinde ki uranyum döteryum bombardımanı sonucu ortaya çıkmıştır. Fark gözetmeksizin tüm izotopları toksik ve radyoaktiftir. Doğa da doğal bir yol ile çıkartılamaz çünkü doğal değildir. Yapay olarak elde edilebiliyor. Hatta öyle ki şuan Dünya’da en toksik element olarak bilinmektedir. Bu elementin sembolü Pu olup, atom ağırlığı ise 244’tür. Atom numarası ise 94 olarak bilinmektedir.

Plutonyum 238 izotopu ve uranyum 235 izotopunun birleştirilip bombardımana sokulması sonucu 1940 yılın da elde edildi. Ve bu bulunan element o tarihten sonra nükleer reaktör ve silah yapımların da etkin olarak kullanılmaya başlandı. Plutonyum elementinin gümüş görünümün de olan bir metal olduğunu, 3230 C derece de kaynar ve 639,85 C derece de erir. Birden fazla kez Plütonyum bileşenleri meydana getirilmiştir. Öyle ki; alüminyum, gümüş, kobalt, berilyum,  mangan, demir ve nikel ile alaşım oluşturabilirler. İzotopları ise; plütonyuma uranyum cevherleri arasın da çok az miktar da rastlanır. Bu açıdan reaktör ve laboratuvar da kolay bir şekil de kullanılması için yapay olarak üretimi gerekmektedir. Genel de kütle olarak numaraları 232 ile 246 arasın da değişen minimum 15 izotop yapılabilmektedir. Tabi bu izotoplar arasın da en fazla önem taşıyanı Pu 239’dur.

Nükleer reaktör için uranyum 238 izotopu nötron bombardımanına maruz kaldığı zaman uranyum 239 elde ediliyor. Bu izotopun iki kez beta ışıma yapması demek plütonyum 239 elde edilmesi demektir. Pu 239 izotopunun yarılanma süresi 24.360 yıl olup alfa ışını yayarak uranyum 235 izotopu olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer önemli izotoplardan birisi de Pu 238’dir.  Pu 238 yarılanma süresi seksen altı yıl olup, Pu 244 ise 76 milyon yıldır. Ve alfa ışıması yapması ile yararlanılır. Hatta 1945 yılın da gerçekleşen Nagazaki de ki atom bombası faciasında Pu 239 izotopu da yer almaktaydı.  Ve bu izotop bölünme özelliğine sahiptir.

Uzay Yakıtı – Plutonyum 238

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 Yorum

  • Küçük yaşlarımdan itibaren hep merak etmişimdir. Çokca da araştırma yapmadım, rastgele konularda gördüm faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz teşekkürler, hem de bu vesileyle öğrenmiş oldum. Artık rahatça uçakları izleyebilirim…

Yorum Yap