Wankel Motor Nedir

Wankel Motor Nedir ?

Wankel motoru farklı bir deyişle döner pistonlu özelliğe sahip motor. Wankel motorlarında diğer içten yanmalı özellikteki motorlardan fark olarak kenar kısımları yayvan bir hale getirilmiş, üçgen şekline sahip döner pistonlar kullanılmaktadır. Güç iletme durumunda direkt olarak piston üzerine bağlı olan mil desteği ile gerçekleştirilmesi durumunda yapıları farklı motorlara nazaran daha az karışık yapıya sahiptir.  Wankel motorunun diğer içten yanmalı normal motorlardan çok daha anlaşılabilir kolay bir yapıya sahiptir. Oval yapıya sahip bir gövde içinde merkezden kaçak şekilde dönmekte olan bir rotor yani döner piston ve eksantrik mildir. Wankel motoru 16 supaplı, 4 silindire ve 2 eksantriğe sahip bir günümüzde kullanılan motora nazaran çok daha basit ve kolay anlaşılabilir bir hareketli parçaya sahip olmaktadır.

wankel-motor-nedir-1

Rotor bir iç v ve bir dış dişli desteği ile motorun ana miline bağlı olmaktadır. Motor çalışmasını sürdürdüğü sürece emme, sıkıştırma, iş ve egzoz vakitleri rotorun etrafında oluşur. Motorun yaşadığı en büyük sorunda buradan kaynaklanmaktadır. Rotorun Çevresinin çok hızlı aşınması sebebi ile sık sık değişimi yapılması ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Genel olarak polimer maddenen üretimi yapılan rotor kenar kısımlarının aşınma olayı sorununu çözmekte uygun özellikte bir malzeme şu ana kadar üretimi gerçekleşmemiştir. Wankel motorunun çalışması ilkesi dört zaman prensibine dayanmaktadır. Rotorun her bir devir hareketi her kısımda dört zamanlı bir motora nazaran daha iyi bir iş meydana getirir.

Eksantrik mili bu anda üç devir dönüş hareketi yapmış olur. Motorun kontrolü motor gövdesindeki kısım üzerinden yönlendirilir. Rotor eksantrik milinin bir kısmına yerleştirilmiştir. Muhafaza kısmının içeri kısmında sabit olan pinyon dişli rotorun iç kısmına açılmış dişli yardımı ile birbirine kavranmış şekildedir. Rotor sabit pinyon dişli üstünde yuvarlanma hareketi gerçekleştirir. Yuvarlanım hareketi yaparken eksantrik mili üstünde bir döndürme gücü oluşur. Eksantrik milinde meydana gelen bu dönme hareketi şanzımana iletimi sağlanır. Su ile soğutumu yapılan motor gövde kısmının bir tarafında emme ve egzoz kanalları zıt kısmında ateşleme bujileri bulunur. Wankel motorunun günümüzde en büyük sorunu ise torku sağlamak için gerekli olan yüksek devir olayıdır. dizel motor

Wankel Motor Nedir hakkında detayli bilgi için aşağıdaki videoyu izleyiniz

https://www.youtube.com/watch?v=4-0BVCcl9J0

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2 Comments

Yorum Yap