Warp Drive Nedir ve Warp Motoru Nasıl Çalışır?

Warp Drive Nedir ve Warp Motoru Nasıl Çalışır?


Öncelikle Warp Drive nedir bunu açıklayalım. Warp drive, fizik kurallarının doğrultusunda hareket ederek ışık hızından daha hızlı gitmeyi amaçlayan bir NASA projesidir. Projede 2 temel durum bulunmaktadır. Birincisi uzayın bükülmesi ve ikincisi hareket edilen noktadan sonrasında çok hızlı konum değiştirme.

Birinci olay şu anki var olan enerji çeşitlerimizle yapılmıyor daha doğrusu yapılamıyor. Çünkü uzayın bükülmesi için devasa miktarlarda enerji gerekiyor ve nükleer enerji gibi enerji çeşitleri dahi gereken enerjinin yanında fazlasıyla sönük kalıyor. Fakat bilim insanları bunun için de bir teori üretmiş. Eğer Karanlık Enerji’yi (Dark Energy) kullanmayı öğrenebilirsek Warp motorunun çalışması için de gerekli enerjiyi elde etmiş oluruz. Evrenin %74 ü karanlık enerji %22 si karanlık madde ve geri kalan %4‘lük kısım ise bizim gözlemleyebildiğimiz galaksiler yıldızlar ve atomlardan oluşmaktadır.

Warp motoru karanlık enerji kullanarak evreni büker uzay gemisi normal hızıyla ilerler daha sonra sıkışan evren serbest kalınca aynı bir yay dalgasındaki gibi sizi büktüğü evrenin ucuna ışık hızından daha hızlı bir şekilde götürebilir. Peki “Işık Hızından Daha Hızlı Bir Şekilde Götürebilir” derken Einstein’in bulduğu e= mc^2 denklemine göre ışık hızına ulaşan cismin tüm kütlesi enerjiye dönüşmeliydi.Peki yolculuk sırasında nasıl hayatta kalınacak. İşte Warp drive bu kısımda mantığı ile tekrar takdiri hakediyor. Çünkü pratikte ışık hızını geçmiyoruz. Sadece işlem dışında olan bir gözlemci bizi öyle görüyor. Olayı daha basite indirgeyelim. Düz bir kağıdın simetrik iki ucunu katlayarak yapıştıralım ve bir uçtaki nesnenin diğer uca geçtiğini varsayalım.

Kağıt serbest kaldığında diğer uca geçen nesne herhangi bir enerji harcamadan ve hareket etmeden konumunu değiştirmiş oldu. Warp motoru da aynı mantıkta çalışıyor.Peki sıkıntı şu: evren bir kağıt gibi değil ki ! . Bu sorunun cevabı ise yine Warp Moturunda gizli. Warp motoru evreni 3 boyutlu değil düzlemsel şekilde eğiyor. Böylece kullandığımız kağıt mantığı geçerlilik kazanıyor. Son ve can alıcı soru ise şu: Warp Motoru var mı veya yapılması Mümkün mü? Bu sorunun cevabını teorinin babası olan ve Max Planck Fizik Entitüsünde Çalışan Miguel Alcubierre “Teorik olarak, ışık hızından hızlı yolculuklar fizik yasalarını çiğnemeden mümkün ” şeklinde veriyor… Bu konu hakkında NASA‘nın da bir açıklaması var ve açılamada özetle şunlar anlatılıyor;

 


Teknoloji gelişiyor. Yıllar önce ses hızı aşılamamıştı. Yıllar sonra teknoloji gelişti ve ses bariyeri aşıldı. Şu anlık teknolojimiz ile ışık hızını geçemiyoruz fakat gelecekte ses hızında olduğumuz gibi ışık hızını da aşabiliriz.


 

[Toplam:4    Ortalama:2.8/5]

Yorum Yap