Whatsapp’taki `Fotoğrafı Herkesten Sil` özelliği apple cihazlarda çalışmıyor mu?

Son yılların en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması whatsapp hayatımızı kolaylaştırmasının yanı sıra bazen de bazı konularda kullanıcılara büyük sıkıntılar yaşatıyor.Bu sıkıntıların başında ise kullanıcıların attığı yanlış mesaj ve fotoğraflar. Bir iddia ios işletim sistemine sahip apple telefon ve tabletlerde herkesten sil özelliğinin çalışmadığı yönünde.

Bunun anlamı, örneğin ios işletim sistemine sahip bir apple cihaz ile mesajlaşıyorsanız attığınız fotoğrafı herkesten sil özelliğini kullanarak sildiğinizde aslında silinmiyor oluşu.Bu birçok kullanıcı tarafından korkunç olarak karşılanan bir iddia.

IOS’da whatsapp herkesten sil özelliği çalışmıyor mu?

Bilindiği üzere ios işletim sistemine sahip apple cihazlarda dosya yöneticisi kullanıcılara açık deil ve kullanıcılar aldıkları mesaj ve fotoğrafları dosya yöneticisinden silemiyor çünkü IOS’da dosya yöneticisine kullanıcıların erişim izni yok.Örneğin indirilen herhangibir resim veya video ios cihazın film rulosu klasöründe yer alıyor. Fakat android cihazlarda bu durum daha farklı. Çünkü android cihazlarda son kullanıcı dosya yöneticisine girip whatsapp klasörünü bularak orada arşivlenen fotoğrafları kendisi silebiliyor. Birçok kullanıcı android dosya yöneticisi’nde whatsapp klasöründe iki yıl evvel galeriden sildiği fotoğraflara bile ulaşabiliyor.Böylece android kullanıcıları buna benzer sorunlarla daha az karşılaşıyor.

Shitesh Sacha adlı güvenlik danışmanının şimdilik tek uyarısı whatsapp kullanıcılarının gönderdikleri ve aldıkları fotoğraflara dikkat etmeleri yönünde. Özellikle İOS işletim sistemine gönderilen fotoğrafların herkesten sil denildiğinde karşı taraftan silineceğinin garantisi olmadığını aktardı.

Telegram’daki güvenlik sorunu sorun sonrası gelen ilk güncelleme ile çözülmüştü.

Herkesten sil özelliği için gizlilik hatalarının bulunduğunu aktaran Shitesh Sacha benzer bir problemin Telegram isimli uygulamada da geçmiş zamanlarda olduğunu ve hata farkedilir farkedilmez ilk güncelleme ile sorunun giderildiğini aktardı. Fakat whatsapp’ın sorunun üztesinden ne zaman gelineceği ile ilgili bir duyum alınmadığından bahsedildi.

Güvenlik danışmanı Shitesh Sacha whatsapp’a sorunu mail yoluyla bildirdiğini fakat whatsapp’ın ; “herkesten sil özelliği- sadece mesajları sileceğinin garantisini verir fakat bu garanti medya dosyalarını kapsamamaktadır” cevabını verdiğini aktardı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap