Yanan Yağ Neden Su İle Söndürülmez?

[Toplam:3    Ortalama:3/5]

4 Comments

  • Güzel bir tespit olmuş. Bir kaç gün önce liseden arkadaşla iftar hazırlarken böyle bir olay başımıza gelmişti. Ucuz kurtulduk ?

  • Çok değerli bilgiler için teşekkür ederim.. Bir kaç kere bu şekilde yağ yakmışlığım var.. Allah’tan sadece yağ yandı. Bu bilinçsizlik ile evi bile yakabilirdim 🙂 Hep bu tarz konuları merak etmişimdir, siteniz boş zamanlarımda merakımı giderebilmem için çok iyi bir yer.. Bu kafamdaki soruları cevaplayıcı bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

  • Aslında kızgın yağ 100 metre koşusunda ki koşuculara örnek verilebilir 🙂 100 metre koşan atletler birden bire durmuyor koşmaya devam ediyor:)

    Kızgın yağı birden söndürmek veya suyla söndürmek imkansız fakat merak ediyorum yangın söndürme tüpüyle söndürülebilir mi? bilen cevap versn lütfen?

  • Öncelikle makale için çok teşekkürler. Gerçekten kaliteli bilgiler ile insanları doğru yönlendiriyorsunuz. Bu konu hakkında benimde başımdan geçen bir olaydan bahsetmek istiyorum, böylece diğer okuyucular bu durumdan örnek alıp daha dikkatli olurlar. Biz öğrenciyken ya makarna yapardık, ya patates kızartması. Bu yüzden kızgın yağlı tava denildi mi, en çok öğrencilerin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bende öğrencilik zamanlarımda yağlı tavayı, tava kızgın haldeyken su ile söndürmeye çalışırdım. Bir gün yine söndürmeye çalışırken kızgın tavaya su döktüm ve birden tava alev aldı. Ciddi ciddi büyüyen alevi zar zor söndürebilmiştilk. Daha sonra bunun nedenini araştırdığımızda yanan yağ’ın nnden su ile söndürülmediğini öğrendik. Yağ ısındığından dolayı sudan ağır oluyor ve suda bulunan oksijen nedeniyle tava alev alıyormuş. O gün hemen yangın söndürücüsünü alıp sıkıp yangını söndürmüştük. Fakat bu makalede de yazıldığı üzere, tavanın üstü kapatılarak ta kızgın yağdan oluşan alev söndürülebiliyormuş. Sizin evinizde yangın söndürücü yoksa bence bu makaledeki yazılanlara bir kulak verin derim ben. Çünkü ciddiye alınması gereken bir konu, ellerinize sağlık.

Yorum Yap