Yanan Yağ Neden Su İle Söndürülmez?

Yanan Yağ Neden Su İle Söndürülmez?

Birçoğumuzun başına gelmiştir. Yemek ya da kızartma yaparken yağı tavada unuturuz ve hem tava hem yağın sıcaklığı 200° derece civarına çıkınca yağ yanar. Bu birçok insanda paniğe neden olur. Bu panikle yanan yağı suya tutarız ya da üzerine su dökeriz. Sonuç dehşet vericidir. Çünkü suda oksijen bulunur. Oksijen ise ateşi besler. Oksijenle karşılaşan yağ tanecikleri daha çok yanar ve yanan yağın ateşinden çok daha fazlasıyla karşı karşıya kalırız. Tavadaki ateşin yüzlerce kat fazlası bir ateş çıkacaktır. Bu tepkime bomba etkisi yaratır bu yüzden büyük yaralanma ve yanıklara neden olabilir. Mutfak yangınlarının büyük bir kısmı bu sebepten çıkmaktadır. Bu yüzden kızartma ve yemek yaparken dikkatli olmanızı öneririm.

Peki, yanan yağ suyla temas edince neden bu kadar büyür? Yağ ısınırken yağı ısıttığımız tavada yağ ile birlikte ısınır ve yağ alev alır. Su döktüğümüzde ise su yağdan daha ağır olduğu için dibe çöker. Tavada kaynama derecesinden çok daha yüksek bir sıcaklıkla karşılaşan su ise aniden buharlaşır ve üstündeki yağ ile birlikte tanecikler halinde yükselir. Daha fazla oksijenle karşılaşan yağ taneciklerinin ise alevi artar, yükselen su buharı kayıp olur. Geriye oksijenle temas ettikçe yanan yağ tanecikleri kalır. Dört bir yandan oksijen alan yağ taneciklerinin ateşi körüklenir. Çok yüksek derecelere çıkan bu yağ tanecikleri bizim için çok tehlikelidir ciddi yaralanmalara ve yanıklara neden olabilir. Küçücük bir tavada başlayan yangın çok daha büyük boyutlara ulaşabilir. Can ve mal kayıplarına sebep olur.

Peki, bu yangın tehlikesinden nasıl korunabiliriz? Alev alan tavanın üstüne kapağını kapatmak en mantıklı yollardan biridir. Ateşin havayla olan bağlantısını kestiğimizde hiç bir sorun kalmaz çünkü ateşin oluşmasındaki en büyük etkenlerden biri de hava yani oksijendir. Ateşe su dökmek ateşi söndürmez düşünülenin tam tersine suda bulunan oksijen elementi ateşin temelidir. Ateş suyla beslenir ve sudaki oksijen ateşi güçlendirir. Su dökmek yerine ateşin havayla temasını keser yani oksijen almasını engellersek ateş sönecektir.

Yanan Yağ Neden Su İle Söndürülmez?

[Toplam:3    Ortalama:3/5]

4 Comments

  • Güzel bir tespit olmuş. Bir kaç gün önce liseden arkadaşla iftar hazırlarken böyle bir olay başımıza gelmişti. Ucuz kurtulduk ?

  • Çok değerli bilgiler için teşekkür ederim.. Bir kaç kere bu şekilde yağ yakmışlığım var.. Allah’tan sadece yağ yandı. Bu bilinçsizlik ile evi bile yakabilirdim 🙂 Hep bu tarz konuları merak etmişimdir, siteniz boş zamanlarımda merakımı giderebilmem için çok iyi bir yer.. Bu kafamdaki soruları cevaplayıcı bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

  • Aslında kızgın yağ 100 metre koşusunda ki koşuculara örnek verilebilir 🙂 100 metre koşan atletler birden bire durmuyor koşmaya devam ediyor:)

    Kızgın yağı birden söndürmek veya suyla söndürmek imkansız fakat merak ediyorum yangın söndürme tüpüyle söndürülebilir mi? bilen cevap versn lütfen?

  • Öncelikle makale için çok teşekkürler. Gerçekten kaliteli bilgiler ile insanları doğru yönlendiriyorsunuz. Bu konu hakkında benimde başımdan geçen bir olaydan bahsetmek istiyorum, böylece diğer okuyucular bu durumdan örnek alıp daha dikkatli olurlar. Biz öğrenciyken ya makarna yapardık, ya patates kızartması. Bu yüzden kızgın yağlı tava denildi mi, en çok öğrencilerin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bende öğrencilik zamanlarımda yağlı tavayı, tava kızgın haldeyken su ile söndürmeye çalışırdım. Bir gün yine söndürmeye çalışırken kızgın tavaya su döktüm ve birden tava alev aldı. Ciddi ciddi büyüyen alevi zar zor söndürebilmiştilk. Daha sonra bunun nedenini araştırdığımızda yanan yağ’ın nnden su ile söndürülmediğini öğrendik. Yağ ısındığından dolayı sudan ağır oluyor ve suda bulunan oksijen nedeniyle tava alev alıyormuş. O gün hemen yangın söndürücüsünü alıp sıkıp yangını söndürmüştük. Fakat bu makalede de yazıldığı üzere, tavanın üstü kapatılarak ta kızgın yağdan oluşan alev söndürülebiliyormuş. Sizin evinizde yangın söndürücü yoksa bence bu makaledeki yazılanlara bir kulak verin derim ben. Çünkü ciddiye alınması gereken bir konu, ellerinize sağlık.

Yorum Yap