Yapay Güneş Isı Yaydı !

Yapay güneş ısı yaydı !


   Evet doğru okudunuz.Enerji gazetesinin yayımladığı bir yazıda dikkatimi çekti.İncelemeye koyuldum.Yapay güneş Çinli bilim adamları tarafından oluşturulmuş.Güneşin sıcaklığının 3 katında bir ısı yayabiliyor ama henüz bu kısa süreli oluyor.

Yapay güneş,nükleer füzyon haznesini 49.999 milyon derecelik ısıyla ısıtmadan önce,102 saniye ısı yayıyor. Benim fikrim bu ısı yayılma süresi artacaktır.Şu an için öyle duruyor.

Enerji atlası ise konuyu şu yazısıyla ele almış:

“Çin’li bilim insanları gerçekleştirdiği füzyon testi ile güneşin çekirdeğinin 3 katından fazla sıcaklığa ulaştı.

Jiangsu bölgesinin Hefey kentinde gerçekleştirilen füzyon testinde EAST ismi verilen reaktör kullanıldı. Hidrojen gazının ısıtıldığı rekatörde 102 saniye boyunca 50 milyon santigrat derece sıcaklığa ulaşıldı. Güneş yüzeyinin 5500 santigrat, çekirdeğinin ise 15,6 milyon santigrat derece olduğu düşünüldüğünde ulaşılan sıcaklığın ne denli büyük olduğu daha kolay anlaşılıyor.”

Füzyon nedir ?” diye eğer kafanızda bir soru işaretli cümle de belirdiyse ona da ufak bir deyinmek isterim.

   Füzyon, iki hafif elementin nükleer reaksiyon sonucu birleşmesiyle daha ağır bir element oluşmasıdır. Bu oluşum sırasında çok büyük miktarda enerji açığa çıkmaktadır. Güneşteki füzyon tepkimesinde 2 Hidrojen elementi birleşerek 1 Helyum elementine dönüşmekte, bu dönüşüm sırasında kütle kaybına bağlı olarak enerji açığa çıkmaktadır.

Başta güvenlik olmak üzere gerekli ilermelerin kaydedilmesiyle gelecekte füzyon teknolojisi ile elektrik enerjisi üretilmesi planlanmaktadır.

Dilara Öztürk

E-mail: dilaraozturk.beu@gmail.com

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap