Yapay Zeka Nedir ?

Yapay Zeka Nedir ?


Bir diğer adı da robot teknolojisi olan yapay zekanın amacı insanlığa faydalı olmaktır.  Kendi iradesini kendi kullanabilen, kendi kendini tamir edebilen, aynı zamanda öngörülen işlemi zamanı ve saatinde bitirebilmektedir. Makineler düşünebilir mi sorusunu soran Alan Turing daha sonra bunun üzerine bir test cihazı yapmış ve sonuçta düşünebilir olduğu kabul edilmiştir. Testte programlanmış bir bilgisayar insanlarla yazışarak insanların karşısında yazıştığı kişinin insan mı yoksa program mı olduğu sorulmuştur. %30’u aşması gereken testte sonuç %33 olup makinelerin düşünebilir olduğu kabul edilmiştir.

Yapay zeka nedir? Sorusu ilk olarak 2. Dünya savaşı sırasında Nazilerde sorulmuştur. Enigma makinesi olarak adlandırılan bu cihaz savaş sırasında iletişimi şifreleme ve çözme işlemini sağlayarak istihbaratın gizli kalmasını sağlıyordu. Ancak bazı personellerin güvenliği sağlamak yönünde zaaf gösterince bu makinenin şifresi çözülmüş ve savaşın seyri önemli ölçüde değişmiştir.

Günlük hayatta bir ya da birden fazla bireyin görebileceği bir işi tek başına üstlene bilen makineler olduğu bilinmektedir. Ağır işlerde de kullanılabilen bu makineler günümüz dünyasında pek çok kolaylık sağlamıştır. Apple’ da Siri, Microsoftta Cortan (Telefonda şahsi kullanım) ve IBM Watson (sağlıkta doktorlara kolaylık sağlar) gibi çeşitli yerlerde görülmektedir. Ancak yeterli olmamaktadır. Çünkü bilim adamları insan gibi düşünüp kendi kararını verebilen ve yapılmasını gerekeni kendi yapabilen yapay zekâyı yani makine veya programlanmış cihazı üretmek ve günlük hayatta gereken yerde minimum hata payı ile insanlığın yararına sunmak istemektedirler. Evde kendi işimizi görebilen robot, hastanede doktor, araba veya herhangi bir araçta şoför vb. şekilde sıralandırabiliriz.

Önceleri işsizlik sorunu olur gibi bir takım söylemler dolaşsa da bu sorular yerini artık yapay zekâya sahip makineler bize zarar verir mi endişesi yer almıştır. Bunun nedeni ise yapay zeka çalışmaları sonucu elde edilen makinelerle yapılan konuşmalarda açıkça ortaya çıkmaktadır. yapay zeka izle yapay zeka film

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap