Yapay Zeka Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Yapay Zeka Nedir? Nasıl Geliştirilir?


Yapay zeka,  bilimsel adıyla mantıksal analiz robotu, bir bilgisayarın  genellikle insan düşüncelerine benzer yöntemler kullanarak doğru sonuçlar elde etmek için geliştirilen suni zekalardır. İdealize edilmiş tanımıyla yapay zeka konusundaki ilk çalışmaları McCulloch ve Pitts  yapmıştır. Bilişim uzmanları, bir insanın hepsi aynı anda paralel olarak çalışan 100 milyar nöron bağlantısının toplam hesap gücünün alt sınırı olan saniyede 10 katrilyon (1.000.000.000.000.000 ) hesap düzeyine 2025‘te erişeceğini düşünüyorlar. Beynin bellek kapasitesine gelince, 100 trilyon bağlantının her birine 10.000 bit bilgi depolama gerekliliği tanınırsa, toplam kapasite 10 üzeri 18 seviyesine çıkıyor. 2020’ye gelindiğinde insan beyninin işlevselliğine erişmiş bir bilgisayarın fiyatının 1000 dolar olacağı tahmin ediliyor.

Yapay zeka geliştirmek isteyenler ise Prolog adlı bilgisayar programına göz atmalılar. Prolog basit mantıksal analizler yaparak sonuca ulaşabilir. Mesela: 1 kişi tanımlayalım “Ali”. Programda “Ali nin bıçağı var. ”  , “Bıçak suçlularda Olur” değişkenlerini yazarsanız ve daha sonra Programa  Suçlu kim diye sorarsanız Program suçlunun Ali olduğunu söylecektir.Prolog küçük veri listeleriyle mükemmel işler yapamasada büyük veri listelerinde çok iyi işler çıkarabilir.

Büyük veri listelerinde  kompleks algoritmalar ile daha zekice ve kompleks cevaplar alabilirsiniz. İlgilenen arkadaşlar için verdiğimiz videoda Geliştirici arkadaş önce hangi hayvanın daha büyük olduğunu değişkenler şeklinde programa giriyor ve en sonunda programa sorular sormaya başlıyor. Program bildiği bilgilere göre kıyaslama yapıp true yada false şeklinde cevap veriyor.

 

[Toplam:5    Ortalama:3.4/5]

Yorum Yap