Yazılım Mühendisliği Maaşları 2017

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Teknolojik ürünlerin beyni konumunda yer alan yazılım mühendisliği hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de yazılım mühendisliği maaşları olmaktadır. Bu kapsamda ilk olarak kamu ve özel ayrımı yapmak gerekmektedir. Zira kamuda çalışan kimseler yaklaşık olarak 4.200 TL maaş almakta ve  bu maaşlar çok fazla değişiklik göstermemektedir. Bunun yanı sıra kamuda çalışanlar için eğer evli iseler bu durumda aile ödeneği de ödenmektedir. Ayrıca çocuk sahibi olanlar için de aylık ekstra ücretler ödenmektedir. Bu ücretler ile evli ve çocuklu bir yazılım mühendisinin kamudaki maaşının yaklaşık olarak 4.500 TL’yi bulduğunu söyleyebiliriz.

Yazılım Mühendisliği Özel Sektör Maaşları

Özel sektörde ise karşımıza birçok faktör çıkmaktadır. Özel sektör içerisinde bilgi ve performans son derece önemli olmaktadır. Bu kapsamda sıradan bir üniversiteden kendisini geliştirmeden mezun olan bir yazılım mühendisinin maaşının 1500-2000 TL arasında değişeceğini söyleyebiliriz.

Ancak orta halli bir üniversiteden az da olsa kendini geliştirmiş bir şekilde mezun olan kimseler ise 2000-3000 TL arası maaşla işe başlayabilirler. Bu ücretler ise 5 sene gibi kısa bir süre sonra 5000 TL’ye kadar çıkacaktır.

İyi bir üniversiteden mezun olmuş yabancı dile sahip ve kendisini de geliştirmiş yazılım mühendisleri ise 4000-5000 arası maaşla işe başlayabilir ve bu maaşları 8-10 bin civarına kadar yükselebilir. Ayrıca başka özel projelerde proje başkanlığı yapmaları halinde de alacakları paraların üst sınırı olmayacaktır.

Alanında son derece uzmanlaşmış olan yazılım mühendisleri ülkemizde son derece eksik olması sebebiyle aranan bir meslek dalıdır. Bunun yanı sıra özel sektör içerisinden bu meslek kolu ihtiyacına sahip kurumlar da verdikleri ücretlere göre farklılık göstermektedir. Eğer çok kurumsal bir yer ise orada çalışmak dahi sizler için büyük bir başarı olacağı için maaşlar pek de yüksek olmayabilmektedir. Ancak daha küçük özel şirketler marka değeri elde etmek için bu tür meslek dallarına daha fazla yatırım yaparak yazılım mühendisliği maaşlarını bir hayli yüksek tutabilmektedir. Dolayısıyla iş ararken hedeflerinizi ve durumları değerlendirmenizde büyük fayda olacaktır. Böylelikle kendinizi daha da geliştirebilir ve daha çok maaş ile çalışabilirsiniz.

[Toplam:6    Ortalama:3.7/5]

Yorum Yap