Yazılım Mühendisliği Nedir ?

Yazılım Mühendisliği Nedir ?

Yazılım mühendisliği nedir? Bilgisayar ağlarının bulunduğu veya kullanıldığı yerlerde uygulama elemanı, uygulama mühendisi, sistem mühendisi veya kendi işinin patronu olmak gibi pek çok iş imkânı olan bu meslekte, yurt içinde veya yurt dışında çalışmak mümkündür. Mesleki eğitim olarak yazılım bilgisi, donanım bilgisinden daha fazladır.

Yazılım Mühendisleriğinin Geleceği?


Sadece üniversite mezunu olarak yazılım mühendisi olunabilir. Bununla birlikte birçok üniversitede bölümü mevcuttur. Ancak yetkin hocanın bulunmaması meslekin geleceği bakımından hiç iç açıcı değildir. Türkiye’ye geleli 3-5 sene olan bu mesleğin daha önceden neden gelmediği kafalarda soru işareti bırakmaktadır. Eğitim aşaması mesleki hayatla pekte alakalı olmayıp geçici heveslerle gelenlerin çabuk yorulacağı yani azimli olmak gerektiğinin bilincinden olmak gerekmektedir. Eğitimi 4 yıl yani 8 yarıyıl sürmektedir. Mezun olmak için 150 kredilik bir sistemde 240 AKTS’yi tamamlamak gerekmektedir.

Bu mühendisliğin yaptığı işlerden bir kaçını sıralamak istersek, ihtiyaca göre yazılımı üretir ve geliştirir, teknolojiyi takip edip uygular, bu süre zarfında zaman, maliyet ve kullanım kolaylığı açısından planlama ve disiplini sağlar.

Yazılım Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alırlar ?


   Yazılım mühendisliği maaşları 1500 TL’den başlayıp 4000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Meslek alanlarından bazılarıysa, akademik ve askeri kuruluşlarda, özel sektördeki firmalarda veya kendi evinde program yazmak şeklinde sıralandırabiliriz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

2 Comments

  • bnde bu bölümü okuyorum baya zevkli bi dersleri de zevkli ama iş için baya bişiler bilmek gerekiyor

  • eğer gerçekten sadece yazılım işi yapmak istiyorsanız bu sektör üzerine yoğunlaşacaksanız yazılım mühendisliği üzerine çalışmalı ve bu alanda kendinizi geliştirmelisiniz. İlgili bölümlerden mezun olup ta farklı sektörlerde hizmet veren yada iş bulamayan o kadar çok insanımız varki. siz koşturmadıkça siz ugraşmadıkça olmaz. Eğer ki bu alanda başarı istiyorsanız fazlasıyla üzerine düşmelisiniz.

Yorum Yap