Yenilebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?


    Yenilebilir enerji kaynakları, kaynakları direk Doğa döngüsü tarafından karşılanan ve çevreye zararlı emisyon vermeyen enerji kaynaklarına verilen isimdir. Yenilebilir Enerji kaynakları doğal denge zincirini bozmayacağı için tüm çevreci sivil toplum örgütleri tarafından önerilmektedir.

Dünya’da en fazla sera gazı salınımı olan ve sanayice büyük devletler Kyoto protokolünü imzalayarak gelecekteki ısıtma veya sanayi uygulamalarında daha fazla yenilebilir enerji kullanacaklarını taahhüt etmiştirler. Yenilebilir Enerji kaynakları, Dünya piyasasında kullanım alanı olarak zamanla daha fazla genişleme yaşamaktadır.

Yenilebilir Enerji Kaynakları örnekleri verecek olursak; Güneş enerjisini kullanmak üzere oluşturulan güneş panelleri, Rüzgar enerjisini kullanmak için oluşturulan Rüzgar tribünleri, Su üzerinden elektrik oluşturmak ve suyun kinetik hızını kullanmak için oluşturulan hidroelektrik santralleri. Bu gibi yenilebilir enerji kaynaklarının doğaya emisyon yani zararlı madde bıraktığı gözlenmez.

Bu yüzden gelecek dönemde küresel ısınma ya da çevre kirliliklerini önlemek için yenilebilir Enerji Kaynaklarının kullanılacağı bir kesinliktir. Şu an Dünya üzerinde kullanılan kömür, petrol ve doğalgaz gibi enerji sağladığımız ürünlerin pek az ömrü kalmış durumdadır. Arap ülkeleri dahi Dünya’da ne kadar petrol kaldı hesaplaması yaparak Solar paneller, Rüzgar tribünleri gibi enerji sahalarına yatırım yapmaya başlamıştır.

Günümüzde petrol, doğalgaz çıkmayan Türkiye’de yenilebilir enerji kullanılmaya başlanması hem enerji maliyeti açısından hem de çevrenin korunması açısından oldukça büyük önem arz etmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap