Yılanların Bilinmeyen Özellikleri

Bugün sizlere vahşi yaşamda büyük payı olan hayvanlardan yılan hakkında bazı bilinmeyenleri paylaşacağız. Yılanlar dış görünüşüyle,pürüzsüz yüzeyiyle insanların büyük ilgisini çekiyor. Ancak her yerde yılanların insanların düşmanı olduğuna ve insanları gördükleri yerlerde saldırdıklarını düşünüyor. Oysa ki yılanlar iç güdüleriyle tehlikeyi hissettiklerinde saldırırlar. Yılanların belirli bir bölgesi yoktur. Sadece yıl içinde bir kere yumurta bıraktıkları bölge vardır… Yıllık 150.000 kişi yılan saldırısından dolayı ölmektedir ve bu ölümlerin %40’ından fazlası Hindistan’dadır. Hindistan’ın büyük nüfus yoğunluğundan dolayı tüm bölgelere yayılmış insan topluluğu vardır. Bu insanlar yılan saldırılarına bu yüzden uğrarlar.

Bildiğimiz gibi yılanların birçok türü vardır. Yılanlar büyük avlar ile beslenirse sonraki 2 yıl aç yaşayabilir.

Yılanların burunları yoktur. Kokuyu dilleriyle alırlar. Dillerini dışarı çıkarınca kokuyu alırlar ve tekrar dillerini içeri soktuklarında kokuyu sinirler aracılığıyla beyne gönderirler. Tehlike durumunu,av kokusunu böyle bulur.

Yılanlar gözlerini kırpmazlar. Göz kapakları yoktur.

Yaklaşık olarak bilinen 750-800 civarındaki endemik yılan türünden 250’ye yakını aşırı zehirlidir.

Tüm yılanların zehirleri vardır ancak zehirlerin etkisi,gücü,verdiği zarar organları farklıdır. Örneğin bir yılan türünün zehri sinirleri felç ederken,diğer yılan türünün zehri beyin fonksiyonlarını durdurur…

Yılanlar avlandıktan sonra sıcak alanlarda bulunması,sindirimi hızlandırır ve günlerce süren sindirim daha kısa sürebilir.

Anakondalar 15 dakikaya kadar suda kalabilir. Bazı küçük yılan türleri ise 3-5 dakika suyun altında nefesini tutabilir.

Su yılanları suyun altında ki toprağı kazıp aşağıya 100 metre kadar inebilir.

Bir yılan türü saatte 20 kilometre hıza ulaşıyor ve bu en hızlı yılan olmasını sağlıyor.

Yılanlar kutuplar,İzlanda,Norveç gibi soğuk iklimlerde yaşayamaz.En uzun süre yaşayan yılan 25 yıl yaşamıştır.

Yılanların ağzı neredeyse 180 derece açılır ve bu büyük avları avlamak için çok işine yaramaktadır.

En çok yılanın yaşadığı yer Amazon ormanlarıdır.

Bazı filmlerde,dizilerde görülen kaval benzeri çalgıyla yılanları oynatan kişiler bunun gerçekten müziğe bağlı olduğunu sanıyor. Aslında yılan müziğe değil çalgıyı çalan kişinin ileri,geri,sağ,sol hareketlerine tepki verir.

Ve son olarak en hızlı,en zehirli yılan türünün Kara Mamba yılanının olduğu belirlenmiştir. Bu yılan türünün Avustralya’da yaşadığı görülmüştür.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yap